VII. Kapcsolat Napja és Bál a DEOEC-ben - 2012. február 18. 100 év és a jelen tényei.
A kapcsolatépítés, kapcsolattartás hagyományos fórumán az orvos- és egészségtudományi szakma, a gazdasági szféra, a hazai politikai, a nemzetközi tudományos és kulturális élet, valamint a média képviselőit ismét sokszínű programokkal várjuk. A számos hagyományos szakmai fórumon, szakember-találkozón túl az idén, csatlakozva a Debreceni Egyetem 100 éves fennállása alkalmából rendezett ünnepségsorozathoz, kiállításokon mutatjuk be a nagyívű fejlődést: az intézmény múltját, jelenét, a jelentősebb állomásokat, a sikereket, a nehézségeket, az itt dolgozók, tanulók és gyógyulók környezetét – egyszóval a 100 év színeit - tudatta közleményében az intézmény.
A 2012. évi Kapcsolat Napja (2012. február 18.) kiemelt rendezvénye a Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekt – DEK-FP - lezárása. Intézményünk 2009. július 30-án kezdett hozzá az Európai Unió támogatásával a közel 12 milliárd forint értékű beruházáshoz. A DEK-FP keretében már átadtuk a Pathológiai és az Igazságügyi Orvostani Intézet centralizált épületegyüttesét, valamint a fogyatékos gyermekek fogászati ellátása, továbbá mind az egészséges, mind a sérült kispáciensek fej-nyaksebészeti, arc-állcsont és szájsebészeti ellátása érdekében végrehajtott beruházást.
Elkészült az In Vitro Diagnosztikai Tömb, és a Tömböt a klinikákkal összekötő modern csőposta rendszer. Felújítottuk és továbbfejlesztettük a Bőrgyógyászati Klinika égési osztályát. A centralizált belgyógyászati ellátás érdekében létrehoztuk a Központi sürgősségi, központi intenzív, felnőtt és gyermek onkohematológia tömböt. Megteremtettük az élődonoros vese-transzplantáció korszerű infrastrukturális hátterét. Felépítettük a Gyermekgyógyászati Intézet intenzív központját. A fejlesztés révén a DE OEC a 21. század kihívásainak megfelelő betegellátáshoz nélkülözhetetlen magas szintű infrastrukturális hátteret biztosít a betegek gyógyulásához.
Intézményünk Európa egyik legszebb campusán a technika robbanásszerű fejlődésével lépést tartva szolgálja a betegellátást, az orvos- és egészségügyi szakember képzést, továbbképzést, valamint a kutatást. Évente nyolcvanötezer esetben látunk el fekvőbetegeket, és közel egymillió-kétszázezer esetben járóbetegeket. A legmagasabb szintű, teljes körű ellátást nyújtjuk a régió szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegeinek az I. Nemzeti Fejlesztési Terv legnagyobb egészségügyi beruházása, az Auguszta program keretében.
A Gamma Sugársebészeti Központban a koponyán belüli betegségek nagy hatékonyságú kezelését végezzük. Itt működik Európa egyik legkorszerűbb Nukleáris Medicina Központja a Debreceni PET program keretében. A betegségek gyors felismerését segíti a Központ magyar fejlesztésű, a SPECT, PET és CT hármas funkcióját ötvöző AnyScan képalkotó berendezése.
Nemzetközi Referencia Centrum a Jeffrey Modell Centrum az Infektológiai és Gyermekimmunológiai Tanszéken. Az országban elsőként alkalmazzuk betegek jelölésére és a virtuális szimuláció munkamenetének felgyorsítására a terápiát biztonságosabbá tevő új típusú Brilliance Big Bore CT szimulátort a Sugárterápia Tanszéken.
A betegbarát ellátás részeként alakítottuk ki a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán a biztonságos környezetben is az otthon melegét adó négy, egyágyas szülőszobát. A mozgásszervi megbetegedések korai felismerését, a kezelés sikerességének mérését és terápiás beavatkozások lehetőségét teremti meg az a felsőkategóriás ultrahang berendezés, melyet a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. adományozott a Reumatológiai Tanszéknek.
Hazánk e kiemelkedő szellemi központja jelentős kutatási eredményekkel is büszkélkedhet. Nő az elnyert uniós kutatási projektek, valamint a külföldi felsőoktatási intézményekkel, kutatóhelyekkel kötött együttműködési megállapodások száma. Az oktatók kétharmada tudományos fokozattal rendelkezik, 9 professzor a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
Karainkon közel 6900 diák tanul, 3337 az Általános Orvostudományi Karon, 648 a Fogorvostudományi Karon, 467 a Gyógyszerésztudományi Karon, 744 a Népegészségügyi Karon, 1700 az Egészségügyi Karon. Intézményünk kiemelkedő szerepet tölt be a régió és az ország szakemberekkel történő ellátásában és magas szintű továbbképzésében is. A szakképzésben résztvevők összlétszáma megközelítette az 1000-et. A DE OEC és a régió egészségügyi intézményei közel 800 továbbképző tanfolyamot szerveztek. Az országban elsők között kialakított, átfogó tehetséggondozó program sikeresen működik, hallgatóink mind hazai, mind nemzetközi megmérettetéseken jelentős eredményeket érnek el.
Az állandó megújulás közepette gondot fordítunk a múlt emlékeinek megismerésére és méltó megőrzésére is. A vezető professzoraink életrajzát feldolgozó sorozatnak már közel harminc kötete jelent meg. Létrehoztuk az orvos- és egészségtudományok debreceni kötődésű személyiségeinek szoborparkját. Felújítottuk a Kenézy Villát, ahol tudományos konferenciaközpont és orvostörténeti gyűjtőhely kapott helyet.
Kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos párbeszédre a nyilvánossággal és a partnerekkel. Egészségcentrum magazint adunk ki, Látogatóközpontot működtetünk. Rendszeresen tájékoztatókat adunk és ismeretterjesztő adásokat szervezünk a helyi és az országos médiában. A betegségek figyelemfelkeltő világnapját felhasználjuk betegséginformációs, életmód tanácsadásra, szűrőprogramok népszerűsítésére. Honlapunkon széleskörű tájékoztatást adunk az érdeklődők számára.
A Kapcsolat Napja részletes program