• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

És ha nem a frontoktól fájdogál a feje?

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

A fejfájás sokszor nem csak egyszerű fájdalom, komoly gondokra hívhatja fel a figyelmet!

A fejfájás gyakori vendég a tavasz közeledtével. Ez ellen nem igazán lehet tenni semmit, de azt azért jó tudni, hogy valóban csak a frontok okolhatóak-e a fájdalomért. A háttérben ugyanis sokkal súlyosabb gond, a néma gyilkos is állhat.

Miért gond a magas vérnyomás?
Normális esetben a vér nyomásának értéke nem magasabb, mint 140/90 Hgmm. Ez az az ideális értékhatár, aminél még az erek sem sérülnek, és még a magasvérnyomás betegséggel sem kell számolni. A vérnyomás értéke természetesen nem állandó, így például sport, vagy nagyobb erőkifejtés hatására időlegesen az ideális értékhatár fölé is emelkedhet. Nem is ezzel van a baj, hanem azzal, ha nem tér vissza a normál tartományba - mondta el dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magasvérnyomás specialistája.

A tartósan magas vérnyomás az erek falát károsíthatja. Ilyenkor a belső, úgynevezett endothel rétegen keletkeznek mikro sérülések. Ezek gyengítik az érfalat, valamint növelik az olyan betegségek kialakulásának valószínűségét, mint a szívroham, a trombózis, vagy éppen a stroke.

A magasvérnyomás betegség azért kapta a néma gyilkos elnevezést, mert igen sok esetben akár teljesen tünetmentesen is jelentkezhet, így a problémára már csak akkor serül fény, amikor valamelyik szövődménye jelentkezik. Mindenképpen komolyan kell venni a betegséget, hiszen például a stroke kialakulásában olyan jelentős a szerepe, hogy az agyvérzést elszenvedett emberek 75%-a hipertóniában szenved.

Tünetek
Egyes esetekben a magasvérnyomás betegség tüneteket is produkál, amik azonban sajnos igen általánosak, így sokszor csak legyintünk a meglétükre. Ilyen például a fejfájás is, ami az időjárási frontoknak hála egyáltalán nem ritka jelenség. Ám míg veszélytelen esetben a vegetatív idegrendszer egy reakciójáról van szó, addig magasvérnyomás esetén már komoly gondokra hívhatja fel a figyelmet.

Egy kis könnyebbség, hogy a hipertóniás fejfájás jellemzően különbözik egy frontérzékenységtől. Dr. Kapocsi Judit elmondta, hogy a betegség esetén a fájdalom reggel jelentkezik, tompa, tarkótáji és halántéki területeket érint.

Emellett a következő jelek utalhatnak a magasvérnyomás betegség meglétére:
- Látászavar
- Heves szívdobogás
- Mellkasi nyomás
- Bizonytalan egyensúly
- Fokozott izzadás

Diagnózis és kezelés
A magasvérnyomás betegséget diagnosztizálni nem egyszerű feladat, hiszen rengeteg méréssel juthatunk csak megfelelő mennyiségű információhoz. Ezt otthoni körülmények között csak nagyon nehezen lehet elvégezni. Mérni kell mindkét karon, és mindkét lábon a vérnyomást, ráadásul biztosnak kell lennünk abban, hogy helyesen tettük fel a szerkezetet.

Az igazán pontos eredményekhez a 24 órás vérnyomásméréssel lehet hozzájutni. A mérő szerkezetet ilyenkor a beteg egy teljes napig hordja, majd a kiértékelt adatok alapján a szakember meghatározza a terápiát, és a gyógyszeres kezelést is megindíthatja.

A betegség megfelelő kezeléssel, és persze életmódváltással jól kordában tartható, ám kezeletlen esetben súlyos, sokszor visszafordíthatatlan károkat okoz a szervezetben.