A parlagfű pollenkoncentrációja igen magas, ezért az egészségügyi szakhatóság másodfokú riasztást adott ki.
Két héttel előrébb tart a természet, és ezt az allergiások is érzik, a rendelőkben sokszor órákat kell várniuk, mire sorra jutnak a sokszor légzési nehézségekkel szenvedők az orvosnál.
Idén korábban jelentkeztek a parlagfű-allergia tünetei, mégsem a tünetek koraisága, hanem inkább komplexitása miatt keresik fel sokan az allergológusok rendelőit. „Sok olyan tünetes beteg van, aki éveken keresztül fel se bukkan, mert egy orrcsepp megoldja a problémáit” – részletezte Nékám Kristóf allergológus a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában, amelyet a hirado.hu foglalt össze. Az igazi probléma az, hogy most olyan betegek jönnek, akiknek komplex ellátásra van szükségük, tehát többféle gyógyszert kell kombinálni a tünetek csökkentésére, vagy esetleg jobban megtervezett gyógyszerelésre van szükségük.
Az emberek sokszor nem veszik komolyan a gyógyszerek szedését, mert bíznak benne, hogy esetleg idén nem lesznek tünetei – mondta Nékám Kristóf. Kiemelte, mások abban bíznak, hogy találnak valamit, ami nem vényköteles, de egy csapásra megoldja az összes allergiás tünetet. Szerinte ezek a dolgok általában nem működnek. Kiemelte, hogy ha valakit egyszer már diagnosztizáltak allergiával, akkor már az első parlagfűpollen megjelenésekor kezdje el a terápiát. Ha csak akkor kezdi meg, amikor már olyan koncentrációban van jelen például a parlagfű pollenje, amikor már tüneteket okoz, a gyógyszer általában jóval lassabban fejti ki hatását.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a gyógyszeres terápia mellett is könnyen – anélkül pedig még nagyobb eséllyel – súlyosbodhatnak évről évre az allergiás tünetek. Hozzátette, Magyarországon sok helyütt a pollenkoncentráció mellett a levegőszennyezettség is magas, ebben az esetben pedig létrejön egyfajta interakció a pollenek és a levegőt szennyező anyagok között, amelynek eredményeképpen még erősebb tüneteket produkálhat az allergiások szervezete.