Közös fésű, hajkefe használat vagy a saját fésű nem megfelelő fertőtlenítése miatt is küzdhetünk a kiújuló korpával.
Tévhit, hogy csak a zsíros hajúakat érinti, száraz fejbőr esetén is kialakulhat korpa, és bizonyos betegségek is hajlamosítanak rá. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica főorvosa összefoglalta a korpásodás gyakori okait és elmondta, mit tehetünk ellene.
Szeborreás dermatitisz
Zsíros korpaként is ismert bőrbetegség. A fejbőr tünetek mellett zsíros, sárgás korpaszerű hámlást, és bőrpírt okozhat a bőrön a fülek, a szemöldök és az orrszárny melletti területen, szegycsont környékén a mellkason is. Komplex kezelést igényel, mivel gyakran együtt jár a fejbőrön jelen lévő gomba, a Malassezia nevű faj elszaporodásával is.
Helytelen higiéniai szokások
Közös fésű, hajkefe használat vagy a saját fésű nem megfelelő fertőtlenítése miatt is küzdhetünk a kiújuló korpával. Időnként – főleg egy sikerrel kezelt korpás időszakot követően – mindenképp alaposan meg kell tisztítani a hajápoláshoz használt eszközöket.
Életkori sajátosság
Csecsemő és kisgyermekkorban sárgás, korpás felrakódást, koszmót észlelhetünk a fejbőrön, szeborreás tünetként.
A korpásodás megjelenésében hormonális okok is szerepet játszhatnak. Jellemzően gyakori a pubertás idején, illetve a serdülőkor és a középkor közötti időszakban. Szintén hormonális okokra vezethető vissza, hogy férfiaknál gyakoribb, de nőknél is megnő az előfordulása hormonális változások idején.
A száraz bőrűeket is érinti
A téli időszakban a száraz fejbőrűeknél is gyakoribb a korpásodás. A faggyútermelődés csökkenése mellett a kültéri hideg, száraz levegő, és a fűtés miatt szárazabb beltéri levegő is rontja a panaszokat. Szemben a zsíros hajúaknál jelentkező nagyobb méretű, olajos hámdarabkákkal, a száraz fejbőrűeknél jelentkező korpa általában kisebb, emellett a jellemző tünet még a bőrviszketés fokozódása a fejbőrön.
Betegségek, étrend és stressz
A pikkelysömör, ekcémás bőrű pácienseknél is jelentkezhet fejbőr korpásodás, vagy kifejezett vörös, viszkető vagy pikkelyesen hámló foltokkal járó bőrgyulladás.
A szervezetben zajló általános gyulladások, immunbetegségek, fokozott stressz is állhat a korpás fejbőr tünetek hátterében. Egyes idegrendszeri betegségek mellett is gyakran észlelünk szeborreas dermatitist.
Étrendi-, vagy felszívódási zavarok is okozhatnak panaszt, például cink és B-vitamin hiányt is jelezhet a korpás fejbőr.
Samponok és egyéb kozmetikumok
Sajnos nagyon gyakran a hajápoláshoz és szépítéshez vásárolt készítmények – samponok, balzsamok, pakolások és hajformázó termékek - épp ellenkező hatást váltanak ki: használatukat követően a fejbőrön korpa jelenik meg. Ilyen esetben a termék valamelyik összetevője okozza a panaszt. Ez egyéni érzékenység függvénye, másnál tökéletesen beválhat ugyanaz a termék.
A korpás fejbőr kezelése – van, ami árthat is
Sokan a drogériákban beszerezhető samponokhoz nyúlnak elsőként, ha a korpásodást észreveszik. Nem árt ezekkel a készítményekkel óvatosan bánni. Több termék is tartalmaz például teafa olajat. Ez természetes fertőtlenítőszerként is ismert, gombaölő hatást is tulajdonítanak neki. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a különböző növényi olajok, illóolajok az arra érzékenyeknél allergiás reakciót is kiválthatnak. Vannak emellett egyéb hatású, a fejbőr faggyútermelését csökkentő hatóanyagok is, ezeknél vigyázni kell, mert ha túl gyakran vagy túl hosszú ideig használjuk, akár túlszáríthatjuk a fejbőrt.
Gombaellenes hatóanyagok kedvezőek lehetnek, gyakori, hogy a fejbőr normál flórájához tartozó gombák elszaporodása okozza a panaszokat.
Dr. Vincze Ildikó azt javasolja, hogy egyszerre csak egy terméket használjunk, hogy a pozitív és az esetleges negatív hatást is be tudjuk azonosítani. A megfelelő termék használata segíthet rövid idő alatt megszabadulni a korpától. Ha azonban romlanak a tünetek, bőrpír, érzékenység, duzzanat is jelentkezik, vagy az otthoni kezelés ellenére is fokozódnak a tünetek, mindenképp forduljunk orvoshoz. Bízzuk egyből szakemberre a kezelést, ha egyéb bőrbetegségünk is van, például ekcéma vagy pikkelysömör. Ilyenkor a nem megfelelő korpaellenes készítménnyel akár az alapbetegség fellángolását is okozhatjuk.