• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fáj és dagad a lába trombózis után? Ne nyugodjon bele!

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

A mélyvénás trombózis sok esetben erős lábfájással, dagadással, kékes-lilás elszíneződéssel jár.

Az akut probléma elhárítása után a beteg előre meghatározott gyógyszeres kezelésben részesül, valamint javallatokat kap életmódjára vonatkozóan. Azonban megeshet, hogy még a trombózis utáni években is jelentkezik lábfájdalom, ami ijedelemmel töltheti el az érintettet. A panasz legtöbbször poszttrombotikus szindrómára utal. Hogy miként lehet ezt elkerülni, arról prof. Blaskó Györgyöt, a Trombózisközpont véralvadási specialistáját kérdeztük.

Lábfájás, lábdagadás, lábszárfekély

Mélyvénás trombózis után komoly életmódbeli változtatásokra van szükség (pl. túlsúly leadása, dohányzásról való leszokás), ám ha nem figyel oda magára a beteg – és orvosa - kellőképp, akkor annak komoly következményei lehetnek a mindennapokra nézve. Megfelelő utókezelés nélkül ugyanis az esetek egy részében a vénabillentyűk károsodásával járó ún. poszttrombotikus szindróma (PTS) alakulhat ki. A probléma az érintett végtag fájdalmával, dagadásával, görcseivel, érzészavaraival jár, és rossz esetben akár lábszárfekélyhez is vezethet, továbbá remek táptalaja lehet egy újabb trombózisnak is - figyelmeztet prof. Blaskó György.

Bár a PTS pontos okát még nem tudni, ám nagy valószínűséggel azért alakul ki, mert a mélyvénás trombózis után nem számolják fel az okot, így a tönkrement vénabillentyűk ott maradnak. (Tehát lehet az ok a hemodinamikában és az alvadási rendszerben is). Kezelés nélkül az esetek kb. 80%-ában 10 éven belül kialakul a poszttrombotikus szindróma. Friss tanulmányok szerint a vénabillentyűk refluxa, valamint a D-dimer szintje összefüggésben áll a későbbi PTS kialakulásával, ám komoly befolyást gyakorol rá továbbá a megválasztott antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló kezelés is. A PTS megítélése mindenképpen szakorvos dolga éppúgy, mint a megfelelő kezelési ajánlás. Jelenleg is nagyok az eltérések az egyes „iskolák" között, de annyit már tudunk, hogy minden beteg egyénileg ítélendő meg - mondja a professzor.

A PTS tünetei:
- lábfájdalom,
- lábdagadás,
- viszketés,
- bőr elszíneződése,
- visszerek,
- nehezen gyógyuló sebek/fekély.

Mit lehet tenni?

Az első és legfontosabb az az utánkövetés és a megfelelő gyógyszeres kezelés, melynek segítségével az INR beállítható (2-3). Amennyiben a beteg életének kevesebb, mint 80 százalékát élte le INR 2-3 között, a PTS kialakulására nagy az esély - figyelmeztet prof. Blaskó György. A legjobb az INR 2.5 felett tartani, egészen 3.5-ig!

Emellett érdemes a betegnek kompressziós harisnyát hordania, mely a felületes vénákat összenyomja, így a keringés a mélyen lévőkben terelődik, ott felgyorsul, így a vénás pangás megszűnik. Ez nem csak a fájdalmat és az ödémát enyhíti, de a vérrögök kialakulásának esélyét is csökkenti. Mindezeken kívül a betegnek ügyelnie kell életmódjára is (bőséges folyadékfogyasztás, túlsúly leadása), valamint hogy megfelelően kezelve legyenek egyéb betegségei (pl. magas vérnyomás, cukorbetegség). Fontos, ha a lábszárfekély már kialakult, akkor annak tisztántartása kiemelt jelentőséggel bír! A láb fekélyeinek kezelése igen komplex, mert a véralvadási rendszer szakembere, az angiológus, lymphologus, érsebész szoros együttműködését igényli, ezért jobb elkerülni.