• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fájdalomcsillapítás és halálozás

Egészségmagazin Forrás: MTI

A megfelelő fájdalomcsillapító kezelés a harmadával csökkenti a halálozást és a légzési rendszer összeomlásának gyakoriságát.

A műtétek előtti és utáni hatásos fájdalomcsillapító terápia jelentősen, egyharmadával csökkentheti a betegek elhalálozási arányát.


A fájdalomcsillapítók őse, a paracetamol 130 évvel felfedezése után most boldog feltámadását ünnepli, és képes arra, hogy az operációk utáni akut fájdalmak kezelése során egyharmaddal csökkentse az ópiátok alkalmazását - számoltak be a Fokvárosban zajló nemzetközi anaszteziológus-konferencia résztvevői.


"Rendkívül nehéz a műtétek alatt a fájdalomcsillapítás betegekre gyakorolt hatását objektíven mérni. Az orvosok ilyenkor a halálozást és a beavatkozás utáni komplikációkat is figyelembe veszik" - mondta Franco Carli, a montreáli McGill Egyetem kutatója.

Mindent egybevetve évekkel ezelőttig tanulmányok tucatjai alig mutatták ki az opioidokkal végzett fájdalomcsillapítás hatását az említett paraméterekre, az elhalálozási arányra és a szövődmények számára. Ugyanez vonatkozik a nem-szteroidalapú reuma-ellenes szerek intenzív használatára. "Ezek alkalmazásánál azonban több vese- és szív-, illetve keringési zavar adódott" - mondta a szakember.


Először az Egyesült Államokban, 1987-ben egy, a különösen veszélyeztetett betegek körében végzett kutatás során mutatták ki, hogy úgy a halandóság, mint a komplikációk aránya epidurális érzéstelenítésnél és a szájon át adott ópiátok esetében is csökkent. Egy 141 tanulmányt, és összesen 9600 beteget vizsgáló elemzés kimutatta, hogy megfelelő fájdalomcsillapító kezelés egyharmadával csökkenti a halálozást és a légzési rendszer összeomlásának gyakoriságát.


De ez még nem minden, a professzor elmondta: "elvégeztünk egy tudományos kutatást, amelynek alanyainál rosszindulatú daganat miatt eltávolították a prosztatát. A pácienseknél az életminőség romlását vizsgáltuk. Azok a betegek, akik optimális fájdalomcsillapító kezelést kaptak, két hét után sokkal jobban gyógyultak". Egy másik kutatás kimutatta, hogy vastagbéldaganat miatt műtött páciensek 45 százaléka, akik epidurális érzéstelenítést kaptak, hat hónappal az operációt követően teljesen jól voltak.


Az elmúlt években - teljesen megalapozottan - erős fájdalmak ellen fokozottan alkalmaztak ópiumszármazékokat tabletták, tapaszok, pumpák formájában. De ebben az esetben is igaz, hogy minél kevesebbre van szükség, annál jobb. Ugyanis az ópiumszármazékok erős hatással vannak a pszichére is.