• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fehér nyulat kerget a hivatal

Egészségmagazin Forrás: MTI

Melaminnal lehetett szennyezve a kínai édesség, ami idehaza is kapható volt.

E hét közepére várható annak a kínai cukorkának a laboratóriumi vizsgálati eredménye, amely melaminnal szennyezett tejporral készült - közölte Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vezetője. A fehér nyúl elnevezésű cukorkát Magyarországon is lehetett kapni. A szakember hozzátette: országos ellenőrzést tartottak, a fővárosra koncentrálva, mert itt található a legtöbb kínai elárusítóhely. Azt, hogy mennyi foglaltak le a cukorkából, Bognár Lajos még nem tudta megmondani.

Európában a szennyezett kínai tejport tartalmazó csokoládék és kekszek fogyasztása a felnőtteknek valószínűleg nem árt még akkor sem, ha azok az eddigi legmagasabb melamintartalmú tejporral készültek, ám gyerekek esetében ez csak akkor igaz, ha a keksz-, tejkaramella- és csokoládéfogyasztásuk átlagos.A Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal - idézve az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatalt (EFSA) -, kifejti: abban az esetben, ha a gyerekek nagyon nagy mennyiségben fogyasztanak nagy tejportartalmú édességeket - tejkaramella, tejcsokoládé, kekszek -, és ezek éppen a legmagasabb szennyezettségű tejporral készültek, a bevitel meghaladhatja az elviselhető szintet. Azoknál a gyermekeknél, akik ilyen csokoládékat és kekszeket nagy mennyiségben fogyasztanak, fennáll a lehetősége, hogy a bevitel több mint háromszorosan túllépheti a tolerálható szintet. A közlemény ugyanakkor hangsúlyozza: az EFSA-nak nincs tudomása arról, hogy Európában ilyen nagymértékű bevitel előfordult volna.

Az Európai Bizottság szigorúbban ellenőrizi a Kínából származó, tejport tartalmazó élelmiszereket. Az intézkedés pénteken lépett életbe, s a bizottság javaslata szerint a melaminos tejport tartalmazó termékek behozatalát megtiltják. A bizottság szóvivője szerint az uniós hatóságok megvizsgálják az EU területére beérkező összes olyan kínai terméket, amelyek 50 százaléknál több tejport tartalmaznak. A szóvivő ezek közé sorolta egyebek mellett a süteményféléket és a csokoládékat, de más hírek szerint megvizsgálják a levesporokat is. Bár az Európai Unió nem importál tejet, vagy tejterméket Kínából, az unió piacára kerülő egyes kínai termékekben lehet ilyen összetevő.

Kínában 53 ezer csecsemő és kisgyermek betegedett meg, négyen meghaltak a szennyezett tejpor miatt; a súlyos egészségkárosodást a tejben és tejtermékekben előforduló melamin okozta. A melamint magas nitrogéntartalma miatt elsősorban műanyag- és műtrágyagyártáshoz használják, mivel azonban az élelmiszer-összetevőkben a fehérjetartalmat a nitrogénszinttel tesztelik, a melamin hozzáadásával az élelmiszer- vagy takarmány-alapanyag értékesebbnek, fehérjében gazdagabbnak látszik. Az illegális fehérjepótlás hasonló formái a MÉBiH szerint már világszerte több esetben is kiterjedt megbetegedésekhez vezettek. A legutóbbi nagy visszhangot kiváltó eset az Egyesült Államokban történt 2007-ben, ahol szintén Kínából származó növényi fehérjekoncentrátumokat tartalmazó állateledel okozott a háziállatok között tömeges elhullást.

Közlemény az egészségügyi kockázatról