• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Féreglárva-koktél az SM-terápiában?

Egészségmagazin Forrás: Medipress

Az SM specialisták az előzetes eredmények ellenére szkeptikusan állnak az új csodaszerhez.

A féreglárva-koktél elsőre furcsának tűnhet, mintha egy régi tündérmeséből vett orvosság lenne. A furcsa gyógyszer azonban az előzetes tesztek alapján bizonyíthatóan hatásos. Orvosok egy csoportja féreglárvák alkalmazásával próbál megoldást találni a szklerózis multiplexre (SM) és a hozzá hasonló degeneratív autoimmun-betegségekre.

Egy Argentínában nemrég végzett kísérlet során bélféreg lárvákat alkalmaztak SM-es betegeknél, akik a kísérlet végén saját elmondásuk szerint jobban érezték magukat, és tüneteik is enyhültek valamelyest. Az eredmények ismeretében az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszerengedélyezési Hivatala is engedélyezte egy öt páciens részvételével készülő kísérlet megkezdését. A kísérlet vezetője Dr. John Fleming reméli, hogy a féreglárva-koktél az ő esetükben is hatásos lesz.


A bélféreg-lárvák alkalmazása néhány gyulladásos bélbetegségben szenvedő betegnél már hatásosnak bizonyult. Az orvosok emberi bélférgek helyett elsősorban disznókban található bélférgeket alkalmaznak, így a paraziták által okozott betegségek elkerülhetők a koktél alkalmazása során.


Az SM specialisták az előzetes eredmények ellenére szkeptikusan állnak az új 'csodaszerhez'. "A féreglárvák alkalmazása nélkülöz minden orvosi háttéranyagot és tudományos magyarázatot - nyilatkozta Dr. Hillel Panitch, a Vermonti Orvosi Egyetem neurológus professzora - Nagyon korai lenne még azt állítani, hogy a féreglárvák alkalmazása segíthet a szklerózis multiplexben szenvedő betegeken. Egyelőre mindannyian a kísérlet eredményeit várjuk."


A módszer lényege, hogy a lárvák jelenléte miatt a szervezet az immunreakciók beindítására a védekezését felelős T-sejtek közül a Th2-t használja, az erősebb immunreakciókat kiváltó Th1 sejtek helyett. Így a szklerózis multiplex (amely az idegrendszer krónikus gyulladásával jár) tünetei közül sok csökkenhető lenne.


"Akár működik az eljárás akár nem, sok betegben visszatetszést kelthet az, hogy féreglárvákat kell szednie - nyilatkozta Dr. Panitch - Én magam sem hiszem, hogy szívesen venném, ha bélférgekkel kezelnének. Talán hatásosabb lenne, ha a férgek által termelt hatóanyagokat megpróbálnák kivonni a parazitákból és azt a gyógyszergyártásban felhasználni."


"A kérdés nem az, hogy van e gusztusunk ennek a módszernek az alkalmazásához, hanem hogy hatásos e vagy nem - nyilatkozta Dr. John Richert, a Nemzetközi Szklerózis Multiplex Alapítvány elnöke - Azt hiszem az SM-es betegeknek nem lenne kifogásuk a férgek ellen, ha azok valóban enyhítenék a tüneteiket."