A probléma a fogíny gyulladásából fakad, de ha csak ritkán találkozunk vele, nincs okunk komoly aggodalomra. Sokan szenvednek azonban krónikus fogínygyulladásban, fogágybetegségben, ami hosszú távon akár a fogak elvesztéséhez is vezethet.
A fogápolást nem lehet elég korán elkezdeni, vallja minden fogorvos. Nemcsak a szuvasodás elkerülése miatt fontos a megfelelő szájhigiénia, hanem a különféle fogágy- és fogínybetegségek megelőzése miatt is. Míg a gyermekeknél és a fiataloknál a legtöbb gondot a szuvas fogak okozzák, 40 év felett már akár a fogágybetegségek miatt is búcsúzhatunk egy-egy fogunktól.
A fogágybetegségek többségének első tünete a fogínyvérzés, ami eleinte csak a fogmosásnál, később azonban az étkezésnél is jelentkezhet. Egyebek között ezért sem szabad megvonnunk a vállunkat, ha tartós fogínyvérzést tapasztalunk.
Dr. Wenczl Mónika, a
Budai Egészségközpont fogorvosa szerint mindenképp keressük fel szakorvosunkat:
ha a fogínyvérzés hosszú ideje fennáll, és egyre erősebben jelentkezik,
ha a vérzés a fogíny lehúzódásával párosul,
ha az íny duzzadt, vörös, érzékeny vagy fáj,
ha kellemetlen szagú a lehelet, a fogakon sárgás, barnás lerakódást látunk.
„Az emberek többsége a fogmosáson túl nem fordít kellő figyelmet a fogközök tisztítására, pedig a baktériumok a nehezen hozzáférhető helyeken lerakódott lepedékben szaporodnak el, gyulladásokat, fogínyvérzést, szuvasodást okozva. Az enyhe tüneteket alapos, de kíméletes fogmosással, fogközök tisztításával, rendszeres fogkő-eltávolítással megszüntethetjük. Ha azonban nem kezeljük a fogínygyulladást, akkor a gyulladás a fogakat tartó állcsontokra is tovább terjedhet, következményeként pedig a fogak kilazulhatnak, kihullhatnak" – mondta dr. Wenczl Mónika.
Mi eredményezheti a fogágybetegség kialakulását?
- Leggyakrabban a nem megfelelő szájhigiénia miatt a fogakon és ínyszélen lerakódott lepedék
- Nem megfelelő zárású, ínyszéli tömések, fogpótlások
- Terhesség során bekövetkező hormonális változások
- Bizonyos immunrendszert érintő betegségek
- Egyes gyógyszerek szedése
- Fogszabályzó viselése, fogtorlódások
Mit tehetünk a fogínyvérzés ellen?
- Rendszeresen és alaposan ápoljuk fogainkat! A fogorvosnő szerint naponta legalább kétszer, alkalmanként minimum két percig kellene fogat mosni, a fogak minden felszínét megtisztítva.
- Használjunk megfelelő fogkefét! Válasszunk puha, sűrű sörtéjű fogkefét, és körkörös mozdulatokkal – helyes technikával – tisztítsuk meg a fogak közti réseket is.
- Használjunk fogselymet, fogközi kefét, szájzuhanyt!
- Szabaduljunk meg a fogkőtől! Távolítsuk el a lerakódott lepedéket, fogkövet fogsorunkról fogorvosunk segítségével. A fogkövet ugyanis nem lehet pusztán fogmosással eltüntetni. Fordítsunk külön figyelmet a megelőzésére.
- Használjunk fertőtlenítő szájvizet, öblögetőt! A gyulladás okát fertőtlenítéssel megszüntethetjük, de a szer megválasztásánál kérjük ki a gyógyszerész vagy fogorvosunk véleményét.
- Törekedjünk az egészséges életmódra! Ne dohányozzunk, és gondosan válasszuk meg, milyen ételeket fogyasztunk! Kerüljük a túl cukros ételeket, túlzott fogyasztásuk ugyanis a fogak szuvasodásához vezet.
- Keressük fel fogorvosunkat! Ha az otthoni praktikák nem válnak be, fogínyünk túlzottan érzékeny és gyakran vérzik, konzultáljunk fogorvosunkkal! Az otthoni megelőzésen túl kiemelten fontos, hogy rendszeresen, félévente járjunk fogászati ellenőrzésre, hiszen a fogorvos a kezdődő problémákat is észleli, orvosolni tudja.