• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Folytatják a csonttörési kockázatfelmérő programot

Egészségmagazin 2019.04.23 Forrás: MTI-Weborvos
Folytatják a csonttörési kockázatfelmérő programot

A betegség kialakulása nőknél 50-55, férfiaknál 65 éves korban kezdődik.

Április végétől folytatódik az országos csonttörési kockázatfelmérő program, amely a csontritkulás korai felismerésére és veszélyeire hívja fel a figyelmet - közölte a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrologiai Társaság elnöke kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Takács István azt mondta, Magyarországon a csontritkulás 800 ezer embert érint. Évente 17 ezer csípőtáji törést, mintegy húszezer csuklótörést és ötezer gerinctörést regisztrálnak.

A combnyaktáji törést szenvedő betegek egyharmada nem éri meg a következő év végét, a túlélők kétharmada pedig nem tud segítség nélkül járni - tette hozzá a betegség jelentőségét hangsúlyozva.

A tavaly ősszel indított program első fázisának eredményeiről beszámolva Takács István elmondta, kétezer ember töltötte ki a kockázatfelmérő kérdőívet arról, hogy a kitöltőnek a következő tíz évben mennyi esélye van valamilyen csonttörésre. A kérdőívet kitöltők között 423 embernél már meglévő törést találtak, és összesen több mint 1200 közepes és magas törési rizikójú beteget fedeztek fel - közölte a társaság elnöke. A betegség kialakulása nőknél 50-55, férfiaknál 65 éves korban kezdődik.

A Tovább ne törj! című program április végétől június közepéig tart. Ez idő alatt országosan mintegy 60 BENU Gyógyszertárban lehet kitölteni a törési rizikót mérő tesztet.

Zlinszky János, a BENU Magyarország Zrt. igazgatósági tagja arról beszélt, idén szeretnék a szűrést még hatékonyabban végezni. Ennek érdekében a gyógyszertár honlapján és például szórólapjain is hirdetik majd a programot, a gyógyszertári dolgozók pedig képzésen vesznek részt a kampány kezdete előtt. Online regisztrációt is biztosítanak, ahol az érdeklődők időpontot kapnak.

Stegena Diana, az Amgen Kft. ügyvezetője kiemelte, minél többet beszélnek a betegségről, annál nagyobb a lehetősége, hogy az érintettek megfelelő kezeléshez jutnak. Az idei kampányba a háziorvosokat is szeretnék bevonni, mert ők azok, akik a legtöbb érintett emberrel találkoznak - fűzte hozzá.

Az Amgen április 7-én a WCO-IOF-ESCEO párizsi kongresszusán mutatta be a nyolc európai országban, alapellátásban folytatott felmérésnek az első eredményeit. E szerint a fokozottabb csonttörési kockázatú, 70 éves és idősebb nők 75 százaléka egyáltalán nem részesül semmilyen csontritkulásra irányuló kezelésben. Az is kiderült, hogy nagyon magas a diagnosztizálatlan betegek aránya is. Az eredmények alapján a jövőben a betegséggel kapcsolatos ismeretterjesztésre és ezáltal a kockázattal rendelkező betegek körében a diagnózis és kezelés arányának javítására kell koncentrálni.

Magyarországon a combnyaktáji törések utáni 30, 120 napos és egyéves halálozási arány közel 40 százalék. A csípőtáji törések ellátásának közvetlen biztosítói terhe nagyobb, mint 14 milliárd forint, az első évben e költség 70 százalékkal tovább nő, ehhez tevődik még hozzá a család, hozzátartozói munkakiesés miatti társadalmi teher is.