A nehéz helyzetek kikerülhetetlenek, ám ha minden nap feszültségben telik, azt nem feltétlenül mentális betegség okozza.
Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája egy vérvételt javasol ilyen esetekben.
Rohanó mindennapok
Manapság az emberekre igen nagy teher hárul, hiszen maximálisan helyt kell állni mind a munkában, mind a családi életben. Ennek következtében sokan tapasztalják, hogy egész napjuk egy hosszú próbatétel, ami folytonosan elölről kezdődik. Sajnos, a legtöbben nem szánnak elegendő időt a szórakozásra és a kikapcsolódásra, aminek bizony megvan a maga böjtje, mivel ez a rohanó életstílus kihat az egész közérzetre. Az ember feszültté és idegesség válik, majd alvási zavarok, később pedig egészségi problémák is jelentkezhetnek, például magas vérnyomás és egyéb szív- és érrendszeri panaszok. Éppen ezért amint magunkon vagy családtagunkon azt vesszük észre, hogy már jó ideje idegeskedéssel telnek a napok, érdemes utánajárni, vajon mi is állhat a háttérben.
Nem mindig a depresszió a ludas
Amikor valaki hosszú ideje ideges és feszült, szinte egy percre sem tud megnyugodni és pihenni, a legtöbben a depresszióra fogják - gyakran még a szakemberek is. Pedig nem ritkán pajzsmirigy túlműködés okozza a felfokozott idegállapotot. Ekkor a pajzsmirigy hormonjainak, a T3-nak és a T4-nek a szintje megnő, melynek hatására az egész test feszített tempóra kapcsol: az anyagcsere, az emésztés felgyorsul, a szív többet pumpál, a vérnyomás megemelkedhet. Éppen ezért az állapot legjellemzőbb tünetei a hasmenés, a szapora pulzus, normál étvágy melletti fogyás, a fokozott izzadás, az idegrendszeri panaszok közül pedig az idegesség és az álmatlanság. Látható tehát, hogy a pajzsmirigy túlműködés, valamint a depresszió tünetei igen hasonlóak, így felesleges rögtön nyugtatókhoz és antidepresszánsokhoz nyúlni, hiszen ha hormonális zavar a probléma okozója, úgy annak kezelése a hangulatra is pozitív hatást gyakorol - mondja Békési Gábor.
A pajzsmirigy túlműködés további tünetei
• hajhullás
• meddőség
• menstruációs zavarok
• előredülledő szemek
• struma
Egy vérvétel mindent eldönt
A szakember szerint érdemes először vérvizsgálatot végezni, ahol megbizonyosodhatunk a pajzsmirigye működéséről. Ehhez a TSH szintjének mérésére szükséges, ami a szerv túlműködése esetén igen alacsony. A diagnózist kiegészítheti még a mirigy ultrahangos, illetve izotópos vizsgálata is. A túlműködés általában gyógyszerrel kordában tartható, ám súlyosabb esetben előfordulhat, hogy izotópos terápiára, esetleg műtéti beavatkozásra van szükség.