• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gerevich József a szemfényvesztő művészetről

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Hozzásegíti-e az alkotó művészt a problémái megoldásához azok közvetlen ábrázolása?

A Józsefvárosi Szabadegyetem előadássorozatának következő állomásaként 2014. május 22-én (csütörtökön) 15 órakor Dr. Gerevich József PhD, címzetes egyetemi tanár, neurológus, pszichiáter, addiktológus, pszichoterapeuta Szemfényvesztő művészet című előadását hallgathatják meg az érdeklődők a Józsefvárosi Galériában (1086. Budapest, József krt. 70.)

„Jelentős festők és írók, költők életét és műveit tanulmányozva arra a következtetésre jutottam, hogy a művészi kreativitás hátterében megbúvó traumatikus élmények képi megjelenítése szempontjából a művészek három típusa írható le.

Az első típusba olyan művészek tartoznak, akik leplezetlenül, áttétel nélkül teszik át lelki élményeiket vásznaikra, verseikbe, írásaikba. Ezek között az egyik legelső helyen Edvard Munch szerepel, akinek szorongásos festészetében pánikbetegsége és különböző fóbiái, illetve generalizált szorongása közvetlenül jelenik meg.

A művészek második típusába azok tartoznak, akiknek élményei a műveikbe sajátos áttételen keresztül kerülnek. Ezek az áttételek néha olyan bonyolultak, hogy szabályos guide-ra, lábjegyzetre, magyarázatra van szükség a művek megértéséhez. Ebbe a kategóriába sorolható Van Gogh, akinek üres székei csak élettörténeti összefüggésbe ágyazva fejthetők meg (halálfélelme, öngyilkossági késztetései tárgyi szimbólumokon keresztül ábrázolódnak).

A művészek harmadik csoportjába tartoznak a szemfényvesztő művészek. Ők azok, akik képeikkel, verseikkel megtévesztik közönségüket, elhitetnek a külvilággal valamit, ami élettörténetileg nem igazolható, vagy amelynek az ellenkezője igazolható. A művészeknek ebbe a fajtájába a magyar festők közül Gulácsy Lajos sorolható, aki elhitette magáról, hogy szerette a nőket, miközben soha életében nem volt nővel, és még azt is, hogy kábítószer-fogyasztó, mert szecessziós, veretes mondatai („hiszem a méreg, mit redős bíborvirágok mélyen átitatott szirmaiból mohón, reszketve szívtam magamba, nemsokára hatni fog, és én, a csodabogaras, mandulaszemű fiú meg fogok halni az elefántcsonttorony aranyveretű kapujánál…") és az Ópiumszívó álma című festménye „hitelesen" érzékeltetik a festő kábítószeres élményeit.

Bár előadásom kazuisztikai jellegű, és komolyabb általános következtetések levonására nem alkalmas, mégis – a hipotézis szintjén – felvethető, hogy a művészi szemfényvesztés terápiás szempontból nem értékelhető, sőt, bizonyos esetekben mentálhigiénés szempontból kontraproduktív, ill. antiterápiás jellegű, inkább regressziót, mint progressziót vonva maga után. Ezzel szemben a traumatikus élmények közvetlen megjelenítése hozzásegíti az alkotót a problémákkal való szembenézésre, a problémamegoldás aktív keresésére, és tényleges megoldásokra – írta Gerevich József a meghívóban.

A belépés: ingyenes!