• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyakran jár együtt az alvászavar és a diabétesz

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Akiknél rosszabban telnek az éjszakák, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki a szénhidrátháztartás zavara.

A 2-es típusú cukorbetegségre gyakran évekig nem derül fény, így nem ritka, amikor már egy-egy súlyosabb szövődménye hívja fel rá a figyelmet. Pedig vannak olyan hétköznapinak tűnő tünetek, melyek felvetik a betegség gyanúját, és a legújabb tanulmányok szerint az egyik ilyen az alvászavar. Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa a diabetes mihamarabbi diagnózisára hívja fel a figyelmet.

A 2-es típusú cukorbetegséget a magasvérnyomáshoz hasonlóan néma gyilkosnak is nevezik, ugyanis a kór gyakran alattomosan alakul ki, figyelmeztető tünetek nélkül. Amennyiben panaszok mégiscsak jelentkeznek, úgy a legtöbben csak átsiklanak rajtuk, hiszen a gyakori fertőzések, a fokozott szomjúságérzet és vizelési inger, a fáradékonyság, a nehezebben gyógyuló sebek nem olyan panaszok, melyekkel az emberek idejében orvoshoz fordulnak. Pedig kellene, hiszen ha az illető nem figyel fel a kezdeti jelzésekre, úgy meglehet, hogy már egy súlyosabb szövődménye után derül ki a diabetes megléte.

Alvászavar és cukorbetegség
A Diabtelogia nevű szaklap legújabb számában közzétettek egy tanulmányt, melyben egy újabb tünetre hívták fel az emberek figyelmét, amely sokszor együtt jár a 2-es típusú cukorbetegséggel. Számos intézet összefogásával készült kutatásból ugyanis kiderült, hogy az alvászavarral küzdő nőknél gyakrabban fordult elő diabetes. Maga a probléma megnyilvánult például nehéz elalvásban, gyakori ébredésekben, alvási apnoéban, horkolásban, illetve kevesebb, mint 6 óra alvásban A kutatók megfigyelték, hogy akiknél rosszabban telnek az éjszakák, azoknál nagyobb eséllyel alakul ki a szénhidrátháztartás zavara (pontosabban kb. 1,4-szorosára növeli a rizikót).

Sajnos hogy mi is az összefüggés az alvászavar és a cukorbetegség között, azt még vizsgálják a tudósok, ám valószínűsítik, hogy mivel az alvászavarok nagy befolyást gyakorolnak a cirkadian ritmusra, valamilyen mértékben megnövelik az étvágyat szabályozó hormonok termelődését a szervezetben. Ez hatással van az anyagcserére, és ezáltal fokozódik a túlsúly, ami köztudottan a 2-es típusú diabetes egyik fő kockázati tényezője. Ráadásul az alvászavarok esetén kevesebb cirkadian ritmust szabályozó melatonin is termelődik, ami csak tovább fokozza a rizikót.

Minél több rizikófaktor, annál nagyobb veszélyben van
Dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa elmondása szerint a 2-es típusú cukorbetegségnek több rizikófaktora is ismert, és értelemszerűen minél több ilyen tényező van jelen, annál nagyobb eséllyel alakul ki a betegség. Ilyen kockázati tényező az alvászavaron kívül a túlsúly, a magasvérnyomás, a stresszes életmód, az emelkedett koleszterinszint, a pajzsmirigy túlműködés, a Cushing szindróma, de bizonyos gyógyszerek is hajlamosítanak rá (pl. fogamzásgátlók, diuretikumok).

Fontos, hogy a magasabb rizikócsoportba tartozók gyakrabban ellenőriztessék vércukorszintjüket, hogy még idejében fény derüljön a probléma meglétére, még a szövődmények kialakulása előtt. Ezt elég évente megtenni, ám ha olyan tüneteket tapasztal, mint pl. a fokozott szomjúság, viszkető bőr, nehezen gyógyuló sebek, acetonszagú lehelet, fáradékonyság, akkor érdemes mihamarabb elvégeztetni a vizsgálatot!

Amennyiben emelkedett a glükózszint, úgy az orvos gyógyszeres/inzulinos terápiát ír elő, melyet életmódváltással szükséges támogatni, ami magában foglalja a speciális, személyre szabott diétát, valamint a rendszeres testmozgást.