Ha egyes testrészekbe csak korlátozottan áramlik a vér, az bizonyos tüneteket okozhat. Fontos, hogy felfigyeljünk ezekre.
A keringési rendszerünk egészsége határozza meg, milyen hatékonyan tud oxigén és tápanyag jutni a sejtjeinkhez. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa arról beszélt, melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a vérkeringést, és milyen jelek érzékelésekor érdemes orvoshoz fordulni, bizonyos vizsgálatokat elvégeztetni.
Ezek a tényezők befolyásolják a vérkeringést
- Vérnyomás
A vérnyomás az a nyomás, amelyet a vér fejt ki az erek falaira a keringés során. A vérnyomást az ún. szisztolés (első) és diasztolés (második) értékkel szokás jellemezni. Az első szám azt a nyomást mutatja a kar fő artériájában, ami a szív összehúzódásakor alakul ki (szisztolés vérnyomás), a második a szívverések közti szünetben mérhető nyomásra vonatkozik (diasztolés vérnyomás). Felnőtteknél a normális vérnyomás szisztolés értéke nem több, mint 120 Hgmm, a diasztolésé pedig nem több, mint 80 Hgmm. Az ennél alacsonyabb vérnyomású emberek érezhetik gyengének a keringésüket, illetve tapasztalhatnak ebből fakadó tüneteket, például gyengeséget, hideg végtagokat, hirtelen felállásnál jelentkező szédülést. Ugyanakkor az alacsony vérnyomás nem feltétlenül a keringési rendszer betegségére utal. A magas vérnyomásnak az esetek többségében nincs érzékelhető tünete. A vérnyomás ellenőrzésére jó eszköz a rendszeres, otthon mért, naplóban vezetett vérnyomásmérés, az orvos által végzett vérnyomásmérés, probléma esetén pedig a 24 órás vérnyomásmérés.
- A vér egészsége
A vér oxigént és tápanyagokat szállít a sejtekhez és elszállítja azokból a fölösleges salakanyagokat. Ezt a funkcióját egészségesen képes a leghatékonyabban betölteni. Az egészséges vérben normális a csontvelő által előállított vörös- és fehérvérsejtek, valamint a vérlemezkék száma is. Ezek a faktorok az orvos által elrendelt laborvizsgálatokkal ellenőrizhetők.
- A szív egészsége
A szív tulajdonképpen egy izomköteg, amely pumpálásával keringteti a vért a testben. Minél egészségesebb valaki és erősebb a szívizomzata (itt nem az élsportolókról van szó), annál jobb keringést képes produkálni. A szív munkáját a kardiológus tudja ellenőrizni szívultrahanggal, EKG-val és terheléses EKG-val.
- Az erek egészsége
Az egészséges vénák és artériák lehetővé teszik a vérnek a könnyebb áramlást. Magas vérzsír- vagy koleszterinszintnél az erek merevebbé válhatnak, megnő bennük a plakkok kialakulásának esélye. Az erek állapota jól monitorozható nyaki ér ultrahanggal, a boka-kar index megállapításával és arteriográfiával.
Egyéb állapotok, betegségek
Gyenge keringést okozhatnak olyan állapotok is, amelyek a szervezet teljes működésére kihatással vannak, mint az elhízás, a cukorbetegség, a szívproblémák és más, ereket érintő állapotok. Ezek a tényezők szakorvosi vizsgálatokat igényelnek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Ha egyes testrészekbe csak korlátozottan áramlik a vér, az bizonyos tüneteket okozhat. Fontos, hogy felfigyeljünk arra, ha a karban vagy a lábban lüktetést, szúrást, bizsergést, görcsöt, fájdalmat érzünk, ha hidegnek vagy meleg érezzük az adott testrészt, vagy ha ödéma jelenik meg rajta. Ilyenkor érdemes bejelentkezni egy alapos kivizsgálásra – hangsúlyozza dr. Vaskó Péter. – Amennyiben a fizikális és eszközös vizsgálatok alapján felállítható a diagnózis, megkezdődhet a kezelés. Azzal azonban érdemes számolnia a pácienseknek, hogy az esetleges gyógyszeres vagy egyéb orvosi segítség mellett szinte minden esetben szükséges az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres mozgás bevezetése, a dohányzásról való leszokás. Sokszor már az életmódbeli változtatások is javítanak a keringés állapotán.