• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyermekek egészsége program tudáspróbával

Egészségmagazin 2020.07.02 Forrás: Weborvos
Gyermekek egészsége program tudáspróbával

A GYERE® Program legfontosabb célja, hogy a helyi közösség összefogásával, annak aktív bevonásával visszaszorítsa a gyermekkori túlsúlyt és elhízást.

Második helyszínként Szerencsen indult el a hároméves GYERE® – Gyermekek Egészsége Program, amely a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének (MDOSZ) szakmai vezetésével és a Nestlé az Egészségesebb Gyermekekért programjának támogatásával valósult meg 2015 októberében hazánkban.  A GYERE® Program legfontosabb célja, hogy a helyi közösség összefogásával, annak aktív bevonásával visszaszorítsa a gyermekkori túlsúlyt és elhízást, hiszen ez a komoly egészségügyi kockázatokat magában hordozó probléma sajnos Magyarországon is majdnem minden negyedik iskolást érint. A programot az elmúltkét tanévben egy fenntartó projekt egészítette ki Szerencsen, ami a résztvevő gyermekek körében végzett tudásszintfelméréssel zárult.

Szerencsen 2018 nyarán ért véget a GYERE® Program, aminek folyatásaként a következő tanévtől elindult egy kétéves fenntartó projekt a pedagógusok közreműködésével, ez a város két általános iskolájában több mint hétszáz gyermek részvételével zajlott. Az MDOSZ tizenkét előadásnyi elméleti és gyakorlati elemeket tartalmazó tematikát dolgozott ki, az ehhez kapcsolódó anyagokat a tanárok havi egy-két tanórán adták át a diákoknak. A pedagógusok által megtartott gyakorlati órákon a gyerekek átismételték az egészséges táplálkozás legfontosabb alapjait. Emellett olyan új témákkal is megismerkedhettek, mint például az energia-egyensúly jelentősége az optimális testsúly megőrzésében, az élelmiszerhigiénia, a helyes élelmiszerválasztás, az élelmiszerpazarlás, a szelektív hulladékgyűjtés, az újrahasznosítás, a divatdiéták veszélyei és nem utolsó sorban betekintést nyerhettek a dietetikusi szakmába.

A szakmai szervezet a fenntartó program elején és végén is kitöltetett a diákokkal egy tudásszintfelmérő kérdőívet, hogy mérhető legyen a gyermekek ismereteinek gyarapodása. A korábbi és az új témákról is szerepeltek kérdések a kérdőívben.

Az energia-egyensúly téma kapcsán az energia-szükségletük kiszámításáról és az ennek megfelelő ételadagokról tanultak az iskolások. Az első felmérés szerint csupán 28%-uk tudta helyesen, hogy a számára megfelelő adag többek között mitől függ (nem, életkor, fizikai aktivitás), a második felmérésre már 43%-ra nőtt a helyes válaszadók aránya.

A kenyerekre/pékárukra vonatkozó kérdésnél az első felmérésben a gyermekek többsége úgy gondolta, hogy a jóval alacsonyabb szénhidráttartalmuk miatt érdemes a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket választani. A második felmérésben viszont már a többség a helyes választ, azaz a magasabb rosttartalmat jelölte meg előnyként.

Az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban azt a kérdést kapták, hogy szabadidős sportoláskor szükséges-e ilyen termékeket fogyasztani. Az első felmérésben 47% adott helyes választ, azaz, hogy a vegyes, változatos táplálkozás mellett az esetek többségében nincs szükség az étrend-kiegészítőkre, a program végeztével jelentősen, 76%-ra nőtt a jó választ adók száma.

A fenntartó programban a diákok jobban megismerkedhettek a dietetikusi hivatással és azt is megtanulhatták, hogy miért nem mindegy, hogy kitől kérnek tanácsot a táplálkozásukat érintő kérdésekben. Az első felmérés idején még a többség úgy gondolta, hogy ezekben a témákban fitnesz, életmód és táplálkozási tanácsadóra hallgatna leginkább, a második felmérésben viszont zömmel már a dietetikust jelölték meg. Ez arra enged következtetni, hogy ezek a fiatalok a jövőben valószínűleg megfelelő szakemberhez fognak fordulni, ha az étkezésükkel kapcsolatban segítségre lesz szükségük.

Rendkívül pozitív eredménynek számít az is, hogy a gyermekek háromnegyede (76%) tudta, hogy az OKOSTÁNYÉR® a legújabb hazai táplálkozási ajánlás.

A felmérésben a szakmai szervezet arra is kíváncsi volt, hogy a diákok mennyire tartották könnyen érthetőnek az anyagokat. Ezt egy ötfokozatú skálán kellett értékelniük, ahol a tanulók 88%-a legalább négyest vagy annál jobbat adott az érthetőségre. 

Az utolsó kérdés pedig arra irányult, hogy a program végeztével mennyire érzik magukat tájékozottnak a helyes táplálkozással kapcsolatban. A gyermekek 77%-a úgy gondolta, hogy felkészültebb lett ebben a témában és sok új ismerettel bővült a tudása. 

Az MDOSZ szakemberei a tanév befejeztével végleg elköszönnek Szerencstől remélve, hogy az átadott tudással nem csak a gyerekek, hanem közvetve a családjuk táplálkozási szokásait is sikerült helyes irányba terelni. Köszönet illeti a tanárok mellett a szerencsi gyerekeket, akik a fenntartó program alatt is nyitottak voltak az egészséges táplálkozással összefüggő új ismeretekre, amit összességében öt tanéven át kaptak meg a dietetikus szakemberektől. A kérdőív eredményeiből is látható, hogy tudásuk szépen fejlődött, ennek pedig vélhetően hosszú távon is pozitív hatása lesz, hisz felnőttként, saját önálló életükben és majdani családjukban is feltehetően kamatoztatni fogják a megszerzett tudást.

A szakmai szervezet elsőként Dunaharasztiban valósította meg a nemzetközi modellen alapuló hazai programot, ezután következett Szerencs, jelenleg pedig Diósgyőrben fut a GYERE® Program.