• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerkutatás daganatos betegek bevonásával

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Óriási bizonytalanság jellemzi a rákbetegeknek kínált étrendkiegészítők piacát.

Klinikai gyógyszervizsgálatok keretében rákbetegek ezreit kezelik olyan hatóanyagokkal, amelyek ma még nem tartoznak a rutinkezelésekbe, ezekről a vizsgálatokról egy nyilvánossá tett adatbázis révén ma már bárki tájékozódhat – derül ki a Rákgyógyítás Magazin nyári kiadásából, amelynek fókuszában a klinikai vizsgálatok állnak.

Orvosok és betegek számára is nyilvánossá és kereshetővé tette a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT), hogy a magyarországi onkológiákon milyen daganatos betegségtípusokban zajlanak olyan klinikai gyógyszer- vizsgálatok, amelyek során a betegek esetenként olyan hatóanyagokhoz is hozzájuthatnak, amelyek még nem részei a rutin kezeléseknek. Eddig ezek az információk jobbára informális úton voltak csak elérhetők. Ugyan a közzétett adatok laikusként, orvosi segítség nélkül nemigen értelmezhetők, ennek ellenére a kezdeményezés hozzásegítheti a betegeket a lehetőségeik megismeréséhez, az intézményeket pedig ahhoz, hogy minél rövidebb idő alatt elegendő számú beteget tudjanak bevonni a kutatásokba.

Fontos, hogy minél több olyan tényezőt fedezzenek fel, amelyek vizsgálatával már egy kezelés megkezdése előtt meg lehet mondani, hogy egy terápia az adott betegnél hatásos lehet-e. Amíg korábban csak a statisztikákra alapozhattak az orvosok, immár egyre több személyre szabott vizsgálat áll rendelkezésre a megfelelő gyógyszer kiválasztásához. Az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság (ASCO) idei világkongresszusán például a vastagbélrák kezelésének célzottabbá válását segítő új kutatási eredményt jelentettek be, amelyet közérthetően ismeretet a lap.

A daganatos betegek rendszeresen visszatérő kérdése: hogyan óvhatnák meg szeretteiket azoktól a megpróbáltatásoktól, amelyeken ők maguk keresztülmennek? A Rákgyógyítás Magazin cikksorozatában arra világít rá, mit tehet egy rákbeteg ember azért, hogy évek-évtizedek múlva szerettei nagyobb eséllyel kerülhessenek el egy daganatos betegséget vagy ha az már kialakul, akkor minél nagyobb esélyük legyen a gyógyulásra. A nyári lapszám azzal foglalkozik, az emberek többsége mennyire alábecsüli egy betegség költségeit, s bár idehaza nincs hagyománya, világszerte mennyire előtérbe kerül az öngondoskodás az egészségügyi ellátások területén (is).

Óriási bizonytalanság jellemzi a célzottan a súlyos betegséggel szembenéző betegeknek kínált étrend-kiegészítők piacát: a rákbetegek és családtagjaik gyakran csak a fejüket kapkodják a hirdetési dömpingben, amelyben sokszor az orvosok útmutatására sem számíthatnak. A termékek döntő többségéről ugyanis nincsenek orvosilag megbízható információk, nem végeztek velük tudományos klinikai vizsgálatokat, amelyek alapján a doktorok megalapozottan véleményt formálhatnának. Marad hát a „próba-szerencse" alapon meghozott döntések sokasága, ami az egészségügyi kockázatok mellett sok esetben nagy anyagi teher is a családok számára – a hatás pedig kiszámíthatatlan.

A Rákgyógyítás Magazint a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány jegyzi a www.rakgyogyitas.hu portállal együttműködésben. Amint arra B. Papp László főszerkesztő felhívja a figyelmet, az ingyenes, s hirdetéseket sem közlő újság elérhető országszerte az onkológiai centrumokban és betegszervezeteknél, de lehetőség van a postai megrendelésre is.