• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ha nem szeretjük a hideget, mozogjunk teremben!

Egészségmagazin Forrás: Budai Egészségközpont

Az aktívabbak gyakran választják a szabadtéri mozgást hidegben is, ám a sportot hosszasan kihagyók számára inkább az edzőterem ajánlott.

De mi alapján döntsünk, hogy melyik a nekünk való edzésforma?

„Ha a hideg hónapokban kezdünk el aktívan mozogni, különösen figyeljünk oda, milyen sportot választunk. Mivel szervezetünk még nem szokott hozzá a mozgáshoz és a terheléshez, biztonságosabb, ha a gyakorlatokat beltéren végezzük. A lényeg, hogy rendszeresen sportoljunk, hisz ezáltal nő az állóképességünk, rugalmasabbak leszünk, és az ülőmunka ártalmait is csökkenteni tudjuk. Az egészséges szervezetre bármilyen testedzés jótékony hatással van, ha a gyakorlatokat megfelelő módon végezzük. Ha sportolás közben fájdalmat – derék, gerinc vagy ízületi fájdalom – észlelünk, érdemes felkeresnünk egy szakorvost, hogy megállapítsa, miből adódik a probléma. A konzultáció során kiderülhet, hogy javasolt-e a választott mozgásforma. Ne feledjük el azonban, a friss levegőn tett séta is ugyanolyan jótékony hatású lehet, mint bármiféle testedzés" – mondta Dr. Somhegyi Annamária prevenciós igazgató, a Budai Egészségközpont munkatársa.

Fő a fokozatosság!

Ahogy minden tevékenységünkre, a sportolásra is érvényes a fokozatosság szabálya. Pláne, ha ezelőtt nem sportoltunk aktívan! Ha már elhatároztuk magunkat, apránként szokjunk hozzá a mozgáshoz: ha csak egy megállót utaznánk a villamossal, sétáljunk inkább, ha pedig az első emeletre kell mennünk, inkább lépcsőzzünk a lift helyett. Fontos, hogy hagyjunk magunknak időt arra, hogy megszeressük a mozgást! Bármilyen sportot végzünk, tervezzük meg az edzésünket, és tűzzünk ki célokat magunk elé. Mérjük fel a képességeinket, és ehhez mérten válasszuk ki a súlyzókat, vagy a lefutandó kilométerszámot. Ha az edzőtermet választjuk, a személyi edző segítségével felállíthatunk egy edzéstervet, amely alkalmazkodik erőnlétünkhöz. Ha nem tudjuk, hogy kell használni valamelyik gépet, vagy, hogy hogyan kell helyesen végrehajtani a gyakorlatot, bátran kérjünk segítséget. A bemelegítés nem csak a kinti hidegben elengedhetetlen, izmaink átmozgatása a terhelés előtt minden esetben kötelező.

Milyen mozgásformát válasszunk?

A cardio típusú edzésekkel kondíciónkat javíthatjuk, a súlyzós edzésekkel izomerőnket, állóképességünket növelhetjük. Ám az edzőtermekben egyre elterjedtebbek a gerinctornák, hátizom erősítő jógagyakorlatok, így az edzés szó kapcsán nem kell rögtön a súlyzókra gondolnunk. A termekben szakképzett személyi edzők is a segítségünkre vannak, így mindenképp kérjük segítségüket, ha fáj valamelyik testrészünk edzés közben. Jelezzük, ha betegség vagy sérülés miatt nem tudjuk elvégezni az egyes gyakorlatokat, és kérjünk helyettesítő feladatot! Az ülőmunkát végzőknek elsősorban a gerinc körüli tartóizmok és a hátizmok erősítése fontos. A sportolásról akkor sem kell lemondanunk, ha gerincbántalmaink vannak, vagy gyakran fáj a derekunk. Ebben az esetben sportolás előtt kérjük ki szakorvosunk véleményét, és válasszunk gerinckímélő gyakorlatokat!