• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hallásromlást és fülzúgást is okozhat az otoszklerózis

Egészségmagazin Forrás: Orvostkeresek - Weborvos

Nem tudják mi az oka a belső fül csontosodási zavarának, amelytől egyébként Beethoven is szenvedett.

Halláscsökkenés, szédülés és fülzúgás is jelezheti az otoszklerózist. A belső fül csontosodási zavarától Beethoven is szenvedett, de ma már a kezdetleges hangtölcséreknél jóval korszerűbb megoldás áll rendelkezésre. A betegség által okozott halláscsökkenés, az esetek többségében műtéttel kezelhető.

A középfülben található apró csontocskáknak fontos szerepük van abban, hogy a külvilágból érkező zajokat érzékeljük. „A dobhártya rezgéseit a hallócsontocskák – kalapács, üllő, kengyel - adják át a belső fülben található csigának" – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Ahhoz, hogy a rezgéseket továbbítani tudják, megfelelően kell tudniuk rezegni.

„A legbelső hallócsont, a kengyel talpa éppen beleilleszkedik a csiga ovális alakú bejáratába, az ún, ovális ablakba, így vezetődik át a hang a középfül hallócsontjairól a belső fül csigájának a folyadékterére. Otoszklerózis esetén, ha a kengyel talpa becsontosodik a csiga bejáratába, a rezgéseket nem tudja megfelelően továbbítani, emiatt halláscsökkenés jelentkezik, melyhez társulhat fülzúgás is."

A betegség első tünetei rendszerint a hallás romlása, fülzúgás és esetenként szédülés. Akár egy, vagy kétoldali halláscsökkenés is jelentkezhet, mely mivel fokozatosan, évek alatt alakul ki, ezért nem feltétlenül tűnik fel rögtön a betegnek.

Az otoszklerózis által okozott vezetéses halláscsökkenés műtéttel kezelhető. A finom mozdulatokat igénylő műtét során lehetőség van a rögzült kengyel eltávolítására és a hallócsont láncolat kiegészítésére protézissel. Így ismét helyreáll a hangvezető rendszer működése.

„A betegség során - ahogy a nevéből is következik- a csont gócokban átépül. A gócok idővel egyre jobban rögzítik a kengyel talpát az ovális ablakba. Eleinte jellemzően vezetéses, majd általában idegi halláscsökkenés is kialakul. Műtéti megoldás estén a halláscsökkenés vezetéses komponensét tudjuk megszüntetni, de a már kialakult hallóideg károsodást nem tudjuk visszafordítani."

Dr. Fülöp Györgyi arra is felhívja a figyelmet, hogy a csontosodási zavar az idő előrehaladtával egyre súlyosabb tüneteket képes előidézni, így célszerű már az első, enyhe tünetek észlelésekor orvoshoz fordulni és hallásvizsgálatot végeztetni.

Az otoszklerózis bármely életkorban kialakulhat, azonban jellemzően pubertásban, terhesség alatt, vagy menopauza idején jelentkeznek inkább a tünetek. Kialakulásának oki hátterét napjainkban is kutatják.