Öngyilkossági kísérletet háromszor annyi nő követ el, mint férfi, ugyanakkor befejezett öngyilkosságban háromszor annyi férfi hal meg, mint nő.
Negatív kód – Depresszió, krízis, öngyilkosság címmel tartott konferenciát a Balassa János Kórház Egészségfejlesztési Irodája és Pszichiátriai Osztálya. Az első előadást pénteken dr. Németh Attila, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet főigazgató főorvosa tartotta, az öngyilkossági ráta alakulásáról. Célja az volt, hogy megértsük, milyen tényezői vannak az öngyilkosságnak és ki hogy tud segíteni megelőzésében - tudósított a rendezvényről a teol.hu.
Gondoznunk kell a depressziósokat, a szerfüggőket, az öngyilkossági kísérletet elkövetetteket. Az elváltakra és az egyedülállókra is oda kell figyelni; a házasság viszont véd az öngyilkosságtól. A játékszenvedély fokozza a kockázatot. A fiatalok falcolása (éles eszközzel önmaguk vagdosása) autoagressziót jelent – márpedig az öngyilkossághoz agresszió is kell. Aki egyszer megkísérelte az öngyilkosságot, tízszeres eséllyel fog abban meghalni.
Öngyilkossági kísérletet háromszor annyi nő követ el, mint férfi – befejezett öngyilkosságban ugyanakkor háromszor annyi férfi hal meg, mint nő.
A szakmapolitikának is van felelőssége. Magyarországon 1985–86-ban volt a legtöbb befejezett öngyilkosság, számuk 2006-ig csökkent. De jött az a bizonyos egészségügyi reform: a pszichiátriai ágyak számát 22 százalékkal csökkentették, csökkenő tendenciája ekkor egészen 2010-ig megtorpant. 2011 óta majdnem egyharmaddal csökkent az öngyilkosságok száma. Ez összefügg azzal, hogy egyre több depressziós beteget kezelnek, egyre több antidepresszánst írnak ki. Itt jelenik meg a pszichiáterek felelőssége. Tolna megyében 2015-től kezdve egyenletes és határozott a csökkenés.