• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hatezerrel több influenza halál volt tavaly

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Valamennyi, a migrációval foglalkozó szervezet menekültekkel kapcsolatba kerülő tagjai is ingyen kaphatják az oltást.

Csaknem 6 ezerrel többen haltak meg idén az első négy hónapban Magyarországon, mint általában január és április között szoktak. A többlethalálozás nagy valószínűséggel összefüggött az ugyanekkor zajló, az utóbbi 10 év legnagyobb, több mint félmillió embert ágynak döntő influenza-járványával. A vírus változékonyságáról, a korábbi és az előttünk álló szezonról tartottak háttérbeszélgetést az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) szakemberei szerdán.

Többek között azért is kell évente beadatni az influenza elleni oltóanyagot, mert a vírus folyamatosan változik, mutálódik, így a vakcinát is változtatni kell. A vírus genetikai módosulásai lehetnek nagyon picik, de olyanok is, amelyek kihatása nagyon nagy is lehet – mondta Dr. Jankovics István, az OEK Légúti Vírus Osztály főorvosa. Példaként említette a 2009-es A/H1N1-es vírus típus világjárványát, de a nemrégiben Kínában lezajló A6H7N9-es nagyszámú megbetegedést, amely szerencsére lokális maradt.

Leginkább az influenza A vírus tud nagyot változni, ezért is nehéz kiszámítani egy szezon végén, hogy a következőnél melyik változata fertőzhet majd. Ez azért lehet probléma, mert a megelőző védőoltás összetevőinek meghatározása illetve gyártásának megkezdése után is módosulhat a vírus. Ez történ például legutóbb is: a 2014/2015-ös szezonban kapott védőoltás egyik összetevője, az A/H3N2 ellen védő, nem fejthette ki a hatását, mivel mire az orvosok beadták a vakcinát, már megváltozott a vírus. Jankovics István szerint azonban, ha csak 30 százalékban véd is egy influenza elleni oltás, akkor is érdemes beadatni, hiszen ez az arány is több mint a semmi. Kérdésre válaszolva egyébként azt is elmondta, hogy sajnos úgy tűnik, az általában stabil influenza B vírus is egyre jobban változik, tehát fel kell készülni arra, hogy a védőoltás másik összetevőjét is többször kell majd cserélni.

Mindennek ellenére nem valószínű, hogy a kevéssé eltalált védőoltás a felelős abban, hogy a korábbi influenza szezonban olyan sokan meghaltak, illetve megbetegedtek. Sokkal inkább az, hogy nagyon kevesen éltek a lehetőséggel, hogy beoltassák magukat. Például a leginkább veszélyeknek kitett 60-65 év fölötti lakosságnak csupán 22 százaléka oltatta be magát, a számukra ráadásul térítésmentesen járó vakcinával.

A 2009/2010-es világjárvány előtt még nem mérték, legfeljebb megbecsülték a járványügyi szervezetek az influenza miatt halálozásokat. Nem véletlenül, hiszen nem egyszerű meghatározni, hogy egy-egy haláleset mögött az influenza fertőzés állhat. Ha ugyanis valaki tüdőgyulladásban, vagy valamilyen krónikus betegségben huny el, az kerül a statisztikába, holott lehet, az influenza fertőzés váltotta ki, erősítette fel a már meglévő, halállal végződő betegséget.

A világjárvány óta azonban az európai járványügy létrehozott egy weboldalt, ahol egyszerre mérik az influenza járványok intenzitását és a többlethalálozásokat. A legutóbbi szezonban ennek alapján egyértelműen kiderült, hogy ez a kettő összefügg. Dr. Csohán Ágnes, az OEK Központ Járványügyi Osztályának vezetője beszámolt arról, hogy Európában összesen 13 országban, például Nagy Britanniában, Svájcban., Spanyolországban a szokásosnál jóval többen haltak meg, de nálunk is csaknem 6 ezerrel többen hunytak el az influenza járvány idején.

Az idei szezonról szólva Jankovics István elmondta, hogy a 3 összetevőjű védőoltás ugyanazokat a vírusokat tartalmazza mint korábban, tehát az A/H1N1-et, az A/HN2-tőt és a B vírust. Az egyes összetevőket persze módosították a korábbi szezonban tapasztaltaknak megfelelően.

Egyébként idén is 1,3 millió vakcina lesz ingyen hozzáférhető a kismamáknak, a 60 év felettieknek, egészségügyi dolgozóknak, krónikus betegeknek. Változás annyi, hogy a bevándorlási hullám miatt, valamennyi migrációval foglalkozó szervezet, így például a BV, a BM, a rendőrség, a honvédség, jótékonysági szervezetek menekültekkel kapcsolatba kerülő tagjai is ingyen kaphatják az oltást.
Ahogy korábban is, úgy várhatóan most is november közepére jut el a térítésmentes vakcina az ország valamennyi településére, tehát mire elkezdődik a szezon, aki jogosult és kéri, mindenki megkaphatja az ingyenes oltást. A szakemberek remélik, hogy minél többen élnek ezzel a lehetőséggel.

...................

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization -WHO) és az Európai Gyógyszerügynökség (European Medicines Agency - EMA) közzé tette az északi féltekére szóló, a 2015/2016. évre vonatkozó influenzaszezonra készülő influenza elleni vakcina összetétel ajánlását az előző szezonban leggyakrabban izolált vírusok alapján.

A 2015/2016-os trivalens influenza elleni vakcina összetétele a következő:
A/California/7/2009 (H1N1) pdm09-szerű vírus
A/Switzerland/9715293/2013 (H3N2)-szerű vírus
B/Phuket/3073/2013-szerű vírus
Az előző influenzaszezonban használt oltóanyaghoz képest változás lesz az A/H3N2 és a B komponens tekintetében is. A 4 komponensű vakcinákban a második influenza B törzs a fenti három mellett a B/Brisbane/60/2008-szerű vírus. Ez utóbbi itthon nem lesz forgalomban.

...................

A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2015. október 12 - 18. között az országban kb. 6 250 fő, az előző hetinél 22,8%-kal több beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. A betegek 12,6%-a 0-14 éves gyermek, 41,9%-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. A 35-59 évesek korcsoportjába tartozott a betegek 33,0%-a, 12,5%-uk pedig a 60 éven felüliek közül került ki - jelentette az OEK.

A 42. héten összesen egy influenza-gyanús betegtől érkezett vizsgálati anyag virológiai vizsgálatra az Országos Epidemiológiai Központ Légúti vírus osztályára. Egy sentinel orvos által beküldött mintában az elvégzett vizsgálat nem igazolta az influenzavírus jelenlétét.