• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Házi praktikák az arcüreggyulladás kezelésére

Egészségmagazin 2022.02.10 Forrás: Fül-orr-gégeközpont
Házi praktikák az arcüreggyulladás kezelésére

Az akut arcüreggyulladásra rendszerint a szemek alatt, homlok területén – köhögéskor és lehajláskor fokozódó - szúró, pulzáló fájdalom figyelmeztet.

A kivizsgálást követően otthoni gyógymódokkal is érdemes kiegészíteni az orvos által javasolt kezelést. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa  elmondta, milyen házi praktikákat javasolt bevetni arcüreggyulladás esetén.

Milyen tüneteket kell csillapítani?

Az akut arcüreggyulladásra rendszerint a szemek alatt, homlok területén –  köhögéskor és lehajláskor fokozódó - szúró, pulzáló fájdalom hívja fel a figyelmet. Ez lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet. A fájdalom csillapítása mellett az orrdugulást, bő orrváladékot – mely némely esetben hátra, a garat irányába is távozhat és így ingerköhögést okoz – is kezelni kell arcüreggyulladás esetén. Emellett a fáradtság, rossz közérzet is jellemző panasz.

Külső és belső hidratálás

A fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő gyógyszer mellett fontos a pihenés. Hagyjunk időt a szervezetünknek a regenerálódásra, pihenjünk, aludjunk, amennyit csak tudunk. Lényeges a bőséges folyadékfogyasztás – víz, teák, levesek - is, ez biztosítja ugyanis a legjobb váladékoldást. Az orrlégzés mielőbbi helyreállítása miatt hasznos a párásítás is a lakásban. Segít, hogy nedvesen tartsuk az orrnyálkahártyát és így a gyulladás miatti feszítő érzés is javul, könnyebben távozik az orrváladék.

Szelíd gyógymódok a gyulladás kezelésére

Nedvesíti az orrnyálkahártyát, így a gyulladását csökkenti és segít feloldani a lerakódott váladékot az orrmosó használata. Egy e célra kifejlesztett eszközbe forralt, majd lehűtött vizet és készen kapható port feloldva sóoldatot készíthetünk. A folyadék teljesen átjárja az orrüregeket, hatása hosszan tart, de érdemes reggel és este is megismételni.  

Inhalálás és infralámpa

A régi, jól bevált módszereket is javasolt alkalmazni arcüreggyulladás esetén. Ha a beteg területet melegen tartjuk, felgyorsul a vérkeringés és a gyógyulás is hamarabb bekövetkezik. Infralámpát érdemes naponta két-három alkalommal, 15-20 percig használni. Ha jól esik, az otthoni kezelést kiegészíthetjük ugyanilyen gyakorisággal inhalálással is. A hatást fokozhatjuk néhány csepp illóolaj - mentol, borsmenta, citrom, eukaliptusz és teafaolaj – használatával. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy akut arcüreggyulladás esetén 1-2 hét alatt megszűnnek a panaszok. Ha azonban a tüneteink az orvos által felírt gyógyszerek és az otthoni kezelés hatására sem javulnak, vagy rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz! 

Legolvasottabb cikkeink