• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Herpesz: tudtunk nélkül továbbadhatjuk

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A herpesz esetében a szűrés legalább olyan fontos, mint a tüneti kezelés.

A nemi betegségek tekintetében az ember megtesz minden tőle telhetőt, hogy védekezzen ellenük. Azonban azt is érdemes tudni, hogy sok közülük először csak lappang, némi idő elteltével okoz csak tüneteket. Olyan is van, melyet lehet, hogy csak hordozzuk, de ettől még a fertőzést tovább tudjuk adni. Ilyen a nemi herpesz is, mely egy rendkívül kellemetlen nemi betegség. A kialakulásáról, a tünetekről és a kezelési lehetőségekről dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszél.

A herpesz
A herpesz vírusok családjába tartozó kórokozók a leggyakrabban fertőzést okozó lények. Az ajak herpesz sem éppen egy kellemes jelenség, ám még kellemetlenebb lehet a nemi herpesz megjelenése. Ezt a herpes simplex-2 – es (HSV 2) típus okozza.

Ez a típus szexuális úton terjed, és rossz oldala, hogy az emberek egy része csupán hordozó, így akkor is fertőzheti a partnerét, ha neki semmilyen tünete nincsen. Ennek megfelelően a herpesz elleni védekezés egyik alaptétele az óvszer használata. Sajnos azonban a teljes védelem így sem valósulhat meg, mivel a környező bőrfelület is fertőző lehet.

A fertőzést követően évente 4-5 alkalommal jelentkezhetnek a tünetek, de az is előfordul, hogy valaki csupán hordozó. A vírus az elsődleges fertőzés után a nemi szervekről a gerincvelőbe vándorol, ahol egy életen át jelen van, így folyamatosan fertőzhet is.

Tünetek
Aki elkapja a herpesz fertőzést, annak jellemzően a következő tünetekkel kell számolnia 3-20 napon belül:
- Égő, viszkető érzés
- Hólyagok jelennek meg a szeméremtesten
- A hólyagok után hámfosztott, jelentősen érzékeny területek maradnak vissza
- Fájdalom
- Láz
- Fejfájás
- Hasi panaszok

A herpesz vírussal való elsődleges fertőződés csak ritkán jár enyhe tünetekkel, jellemzőbb, hogy a hólyagokhoz a nők esetében erőteljes alhasi, és szeméremtesti fájdalom is társul. Amennyiben a vizelés is kellemetlen, csípő érzéssel jár, úgy valószínűleg a húgyutak is fertőződtek. Az itt megjelenő hámfosztott területek okozzák a kellemetlen tüneteket.

Dr. Lőrincz Ildikó azt is elmondta, hogy a terhes nők esetében a magzatra is veszélyt jelenthet a fertőzés, amennyiben a szülés közeledtével a tünetek jelentkeznek, úgy a szülőcsatornán áthaladó csecsemő is elkaphatja a kórt. Ilyenkor a császármetszés jelentheti a megoldást.

Diagnózis, kezelés és megelőzés
A tünetek alapján a diagnózis felállítása sokszor vizuális vizsgálattal megoldható. Sajnos a herpeszt gyógyítani nem lehet, szerencsére azonban jól kezelhető gyógyszeres készítményekkel, melyeket a szakember írhat fel.

Mivel gyógyítani nem lehet a fertőzést, így a megelőzésen van a nagy hangsúly. A biztonságos szex mellett érdemes azt is tudni, hogy a HSV 2 szűréssel is kimutatható. A szűrést szintén a szakember végzi, így a partnerek felelősen lehetnek együtt. A szűrés vérvétellel és kenetvétellel történik, melyet laborban vizsgálnak.