• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Szimulációs csecsemőn tanulnak és tanítanak

Regionális hírek Forrás: Unideb.hu

Új, élethű szimulációs babák is segítik a Debreceni Egyetem védőnőhallgatóit

A Teljes Szülői Élmény nevet viselő program révén az Egészségügy Kar hallgatói könnyedén egy várandós nő bőrébe bújhatnak. A 11 kilogramm súlyú mellény a harmadik trimesztert szimulálja, az élethű babákon pedig a diákok megtanulhatják, hogyan kell megfogni, etetni, pelenkázni, altatni egy csecsemőt. A program során a hallgatók három napra haza is vihetik a babát, így teljes képet kapnak arról, hogyan kell egy újszülöttről a nap 24 órájában gondoskodni - tudósított az intézmény honlapja a bemutatóról.

Arról, hogy a babák szakszerű ellátást kaptak-e, számítógépes rendszer ad visszajelzést. Mindez érzékeli mások mellett az agresszív viselkedést, így “a megrázott baba szindróma" káros következményei is bemutathatók vele. A különleges programcsomag arra is alkalmas, hogy szemléltesse a drog és alkoholfogyasztás magzatra gyakorolt káros hatásait.

Kósa Zsigmond, a Debreceni Egyetem Egészségügyi Kar Védőnői Módszertani és Népegészségtani Tanszék vezetője a programról tartott sajtótájékoztatón kiemelte: az egyetemi hallgatók esetében különösen fontos, hogy gyakorlatban sajátítsák el a gyermekgondozást, hiszen védőnőként nekik kell majd tanácsokat adniuk a kismamáknak. Emellett azonban további két célcsoport oktatásába is be tudják építeni a Teljes Szülői Élmény programot. Egyrészt baba-mama klubokkal együttműködve a gyermekvállalás előtt álló párok is hasznos információt kaphatnak a rájuk váró feladatokról, illetve rendhagyó órákon a középiskolások is fontos ismereteket szerezhetnek a gyermekgondozásról. Utóbbinak a tinédzserterhességek csökkentésében is kiemelt szerepe lehet.

Nagy Józsefné, a kar gyakorlati oktatója szerint a babaszimulátor a felelős döntéshozatalban és az érzelmi kötődés kialakításában is segíti a hallgatókat. - Amikor egy diák három napra hazaviszi a babát, először nevet ad neki. Aztán egy speciális karszalaggal aktiválja a programot, így csakis ő viselheti gondját a csecsemőnek, nem bízhatja másra ez idő alatt – meséli az oktató, aki szerint a gyakorlati képzésben új lehetőséget teremtenek az innovatív eszközök.
A kar által vásárolt programcsomaggal a családtervezésétől a várandósságon át a gyermekgondozásig minden szakasz életszerűen mutatható be. A várandósmellénnyel például az is szemléltethető, milyen hétköznapi kihívásokkal kell szembenéznie egy kismamának nap mint nap, ha például a cipőjét szeretné bekötni.