• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hideg és meleg göbök a pajzsmirigyben

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Nyelési nehézségek, rekedt hang, gombócérzés - mind a göbök jelenlétére utalhatnak. Meleg és hideg göbök: mi a különbség?

Sokan a pajzsmirigyben lévő göböket egy csoportba sorolják, ám a léteznek ún. meleg és hideg göbök is, és ez utóbbi akár rosszindulatú is lehet. Erről dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

A pajzsmirigyben kialakuló göbök számos embert érintenek, kialakulásukban szerepet játszik, hogy Magyarország jódhiányos területnek számít, és a szerv tökéletes működéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű jód jelenléte. Hiányában gyakran alakulnak ki kisebb-nagyobb göbök a pajzsmirigyben, melyeket méretüktől függően akár tapintással is lehet érzékelni. A tüneteket tekintve leggyakrabban nyelési nehézségek, a torokban lévő gombócérzés, valamint rekedtes hang a legjellemzőbbek.

Fontos tudni, hogy nem szabad ekkor egyből jód kezelést adni, ugyanis vannak olyan állapotok (pl. pajzsmirigy túlműködés, gyulladás), amikor a plusz jód csak ront a betegségen és a göbök méretének növekedéséhez vezethet.

Hogyan diagnosztizálható?
Hogy pontosan meg lehessen állapítani, hogy van-e a pajzsmirigyben göbös elváltozás, és ha igen, akkor az mekkora, ultrahangos vizsgálatra van szükség. Ez azért szükséges, mert csakis a nagyobb göböket lehet kitapintani, a kisebbeket nem.

Amennyiben a szakember göböket talált, akkor szükség lehet azok típusának meghatározására, méghozzá izotópos vizsgálattal. Ennek során a páciensnek technécium izotópos folyadékot szükséges intravénásan bejuttatni. Ez után egy speciális készülékkel azt vizsgálják, hogy a göb milyen mértékben tárolja az izotópot. Meleg göb esetén piros színű képletet látni - ekkor izotóp halmozódik fel, míg hideg göb esetén nem, így ebben az esetben egy üres, kék képet kapunk- mondja dr. Békési Gábor.

Mi a különbség?
A meleg göb jelenléte olyan tüneteket okoz, mint a heves szívdobogás, idegesség, fogyás normál étvágy mellett - vagyis a pajzsmirigy túlműködésre jellemző panaszokat sorakoztatja fel. Szerencsére a meleg göbök legtöbbször jóindulatúak, és szinte sosem utalnak rákos elváltozásra. A hideg göbökkel azonban nem árt óvatosnak lenni, mivel akár rosszindulatúak is lehetnek, így érdemes ezeket szigorúbb ellenőrzés alatt tartani. Azonban azt fontos tudni, hogy a kivétel olykor erősíti a szabályt, tehát a meleg göbök is lehetnek rákos képletek, és a hideg göbök is lehetnek jóindulatúak. Éppen ezért indokolt esetben biopsziára lehet szükség, hogy ki lehessen deríteni az elváltozás típusát.

Természetesen göbök esetén vérvizsgálat is indokolt, ugyanis a probléma mind alul, mind pedig túlműködéssel is járhat, melyet gyógyszeresen kezelni szükséges. A kisebb göbökkel különösebb teendő nincs a rendszeres kontrollon kívül, ám meglehet, hogy azok típusától függően esetleg szükség van jódizotópos terápiára, vagy műtéti beavatkozásra.