• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Hipertónia: tévútra vezethetnek a tünetek

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A magas vérnyomást sokan nem veszik komolyan, mert a betegség neve nem hat rémisztően.

De azért azt nem árt tudni, hogy a hipertóniának súlyos következményei vannak, ráadásul nem is egyszerű kiszúrni, hiszen jellemző tünetekkel nem rendelkezik, ahogyan azt dr. Kapocsi Judit tanárnőtől, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistájától megtudhatjuk

„A magas vérnyomásnak nincs igazán jellemző tünete, gyakran a beteg teljesen panaszmentes. Előfordulhat, hogy fejfájás, (elsősorban fejtető vagy tarkótáji fejfájás), szédülés, látás-zavar, fáradékonyság kíséri a vérnyomás emelkedését, de sokan az orrvérzést is a magas vérnyomással hozzák összefüggésbe, pedig nagyon ritkán fordul elő együtt a két tünet. Sok esetben a vérnyomás emelkedésnek tulajdonított tünet inkább a tartósan fennálló magas vérnyomás által okozott szövődmények tünete. Például fulladás, mellkasi fájdalom szívelégtelenség, angina pectoris (a szívizom vérellátási zavarából adódó tünetegyüttes) esetén, vagy mozgás, illetve beszéd nehezítettség stroke esetén."

Mikor mérik, és hogyan kezelhető?

Akik most szembesülnek azzal, hogy magas a vérnyomásuk, azokban egy sereg kérdés is felmerül. Akiknek ezzel nincs gondjuk, de tájékozódni szeretnének, ugyanazokra keresik a választ: mikor kell mérni, és mi a teendő, ha gond van?

„Javasolt, hogy minden orvosi vizsgálat természetes eleme legyen a vérnyomás mérése. Ha kiderül, hogy a vérnyomás magasabb, mint 140/90 Hgmm, akkor el kell dönteni, kezelendő-e? Ha igen, eldöntendő, hogy életmódbeli változtatás elegendő-e, vagy gyógyszer is szükséges. Amíg a vérnyomás beállítása történik, a napi ellenőrzés, esetleg a 24 órás vérnyomás monitorozás ajánlott. Ha már elég stabilan elértük a kívánt célértéket, heti 2-3 alkalommal, és minden orvosi vizit alkalmával célszerű ellenőrizni a vérnyomás értékeket. Érdemes kis füzetben vezetni az eredményeket, hiszen így nem felejtjük el."

Hogyan mérjük otthon?

Ma már szerencsére bárki beszerezhet egy otthoni vérnyomásmérőt, ami nagyon jó dolog, de azt senki nem mondja el, hogy mi a teendő, ha a mért érték magas? Dr. Kapocsi Judit azonban segít ebben:

„Ha a vérnyomás eléri, vagy meghaladja a nem kívánt érzéket (140/90 Hgmm), akkor 1 perc múlva újra mérjünk. Ha a két érték között 4 vagy több Hgmm a különbség, akkor 1-2 perc múlva újra ellenőrizzük a vérnyomást, és mind a 3 értéket jegyezzük fel. Ez sokat segíthet a mielőbbi jó beállítás elérésében az orvosnak. De túlzás, ha valaki annyira aggódik, hogy éjjel is felkel vérnyomást mérni. Ha nyugtalan az alvás, akkor az csak ront a vérnyomás értékeken. Éjszaka aludjunk, hogy a szervezet kipihenhesse magát, regenerálódjon."

Legolvasottabb cikkeink