A túlzott fizikai terhelés következményeiről és kezelési lehetőségeiről.
A munka, a sport, sőt a helytelen testtartás is okozhat túlterheléses fájdalmat, ami akár meg is akadályozhatja azt a tevékenységet, ami miatt kialakult. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a kezelési lehetőségekről beszélt.
A túlzott terhelés következménye
Amikor egy tevékenységet hosszú ideig végzünk – és ez az időtartam egyénenként változhat – könnyen kialakulhat az ún. túlterheléses fájdalom az érintett izmokban, ízületekben.
Sportolóknál nyilvánvalóan az adott, főként érzékeny ízületek érintő sportmozgás okozza a fájdalmat, míg egyes munkaköröknél a nap, mint nap ismétlődő, munkavégzéshez kapcsolódó cselekvéssorozat. Találkozhatnak ezzel a jelenséggel például útépítő- és rakodó munkások, pincérek, fodrászok, akár zenészek is, akiknek bizonyos mozdulatokat igen gyakran kell ismételniük. Az is előfordul, hogy egy hirtelen, rosszul kivitelezett, nagy intenzitású cselekvés terheli túl az izomzatot.
Bármilyen furcsa is, akár a helytelen testtartástól is kialakulhat a túlterheléses fájdalom. Ebben az esetben ugyanis a gerincet stabilizáló kisizmok folyamatosan azon dolgoznak, hogy valamennyire közelítsék a gerincet a helyes tartás felé, és ennek következtében lassan túlhasználódnak. Ilyenkor az izomegyensúly felborulása és a túlzott terhelés miatt az ízületeink is érintettek lehetnek. Mindez feszes, csomós izmokhoz, gyulladt ízületekhez, fájdalomhoz vezethet.
Mi utalhat a túlterhelésre?
- A probléma olyan széleskörű tünetekkel jelentkezhet, hogy a diagnózis felállítása is csak alapos kikérdezésre és vizsgálatokra épülhet. Ha valaki tartósan fájó izmokra, ízületekre panaszkodik, amelyek esetleg még meg is duzzadtak, ha derékfájdalommal, nyaki- vállövi fájdalommal küzd, gondolni kell a túlterheléses fájdalomra – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Az ínhüvely-gyulladás, a tenisz-, a golfkönyök, a befagyott váll szindróma mind ebbe a kategóriába sorolható, ahogyan az iliotibiális szalag szindróma is. Ez utóbbi probléma tipikusan a futókat érinti, hiszen a futás közben, ahogy a láb hajlik és nyúlik, ez a szalag egy csontbütykön folyamatosan átugorva „dörzsölődik". Ez vezethet irritációhoz, gyulladáshoz, különösen, ha a sportoló túlzásokba esik vagy helytelen edzéstervet követ. A panasz minden esetben fájdalom.
Fájdalomcsillapítás aktívan
A túlterheléses fájdalom kezelésében az első lépés a pontos diagnózis felállítása, amelyre aztán hatékony fájdalomcsillapítás és az ok megszüntetése épülhet.
- Az aktív fájdalomcsillapító kezelések hatékonyan szüntetik meg a fájdalmat és a gyulladást, csökkentik az ödémát és az izomfeszességet, ezért az esetek többségében érdemes ilyen jellegű kezeléssel kezdeni a terápiát – hangsúlyozza Páll doktor. - Jó eredménnyel kezelhetőek az ilyen problémák a lágyrész hialuron injekcióval, amely a fájdalom forrásánál hat. A csont-ín találkozáshoz bevitt hialuronsav ugyanis csökkenti a gyulladást az izmok eredésénél és segíti a gyulladt szövetek regenerációját. Ebben az esetben a lágyrészekhez kifejlesztett speciális biokompatibilis hialuronsavat használunk, ami különösen hatásos. Beválhat még az orvosi kollagénnel végzett injekciókúra, illetve a lökéshullám terápia, akár kombinációban is.
A teljes gyógyuláshoz, és az okok megszüntetéséhez az aktív fájdalomcsillapítás mellett elengedhetetlen a célzott gyógytorna is. A gyakorlatok segítségével tehermentesíthetőek a túlterhelt területek, helyreállítható az izomegyensúly, javítható az ízületek mozgásképessége és elkerülhető a probléma kiújulása.