A tartós meleg nagyon megviselheti az embert, ezért oda kell figyelni a megfelelő védekezésre.
Van, aki forrón szereti, sokan azonban valósággal szenvednek a nyári kánikulában. A tartós meleg nagyon megviselheti az embert: éppen ezért fontos, hogy odafigyeljünk és megfelelően védekezzünk ellene. A szerencsésebbek vízparton, hűs koktélt szürcsölgetve vészelhetik át a hőhullámokat, ám azok se essenek kétségbe, akiknek otthonuk és a fülledt iroda között ingázva kell túlélniük a hőséget. Íme, 5 trükk, amelyek garantáltan elviselhetőbbé teszik a forró nyári napokat:
1. Permetezz!
Veled is előfordult már, hogy napközben legszívesebben elmerültél volna a hűsítő tengerben? Tudtad, hogy akkor is felfrissülhetsz, ha erre épp nincs lehetőséged? Elegendő ugyanis a tested stratégiai pontjait lehűtened ahhoz, hogy csökkenjen a hőérzeted. Fogj egy üres szórófejes flakont, töltsd meg vízzel, tedd néhány órára a hűtőbe, és már jöhet is frissítő permet! A nyak, a csukló, a könyék hajlat, a boka és a térdhajlat azok a pontok a testeden, ahol a legkönnyebben kitapintható a pulzus, így ott a leghatékonyabb elkezdeni a test hűtését.
2. Árnyékolj és szellőztess megfelelő időben!
Az ablakon betűző nap pillanatok alatt felmelegítheti és valóságos szaunává alakíthatja a lakást. Éppen ezért a legnagyobb forróság idejére érdemes sötétítő függönyökkel vagy redőnnyel megakadályozni, hogy besüssön a nap. A legjobb, ha világosabb színű, kívül elhelyezett árnyékolót választasz, a sötét reluxa ugyanis magába szívja a hőt és tovább melegítheti a lakást. A szellőztetés időpontja is kulcsfontosságú: próbáld a hűvösebb, korareggeli vagy késő esti órákban kitárni az ablakot.
3. Vissza a középkorba
Ahogy a lámpa izzója, úgy az elektromos berendezések is hőt termelnek működés közben. Éppen ezért a kánikulában érdemes minimalizálni ezek használatát. Áramtalanítsd teljesen a készülékeidet, amelyeket éppen nem használsz, hiszen a legtöbb elektromos berendezés még a készenléti üzemmódban is bizonyos mennyiségű hőt bocsát ki.
4. Ne félj a légkonditól!
Egy forró nyári napon nincs is annál jobb érzés, mikor belépsz egy hűvös szobába. Egy dologra azonban ügyelj: a belső beállított hőmérséklet soha ne legyen 8 foknál alacsonyabb a kintinél, így elkerülheted a megfázást, és a nagy hőmérsékletkülönbség sem viseli meg a szervezetedet.
5. Alternatív hűtési lehetőségek éjszakára
Nyáron különösen fontos, hogy körültekintően válasszuk meg az ágyneműnket. Ha te is azok közé tartozol, akik rosszul alszanak a melegben, akkor mindenképp figyelj oda, hogy az ágyneműd és a lepedőd is jó minőségű, légáteresztő, 100 százalék pamut anyagból készüljön! Emellett segítheti az elalvásodat, ha lefekvés előtt megiszol egy pohár forró teát, ahogy a török kultúrában is szokás, hiszen ez is hozzájárul a testhőmérséklet csökkenéséhez.