Együnk sajtot reggelire és legalábbis a koleszterinszintünkkel nem lesz baj!
Egy francia táplálkozástudománnyal foglalkozó orvos forradalmian új útját találta meg a koleszterinszint egyensúlyának fenntartására, azt javasolja: együnk sajtot!
Akik magas koleszterinszintjüket csökkenteni kívánják, nem kell, hogy a továbbiakban lemondjanak kedvenc zsírdús camembert-jükről, vagy márványsajtjukról, gondtalanul majszolhatják kedvenc trappistájukat vagy emmentáli sajtjukat anélkül, hogy félteniük kéne érrendszerüket, állítja Dr. Alain Delabos.
A neves szakember szerint: „a sajt egy csodálatos gyógyszer a magas koleszterinszint ellen, de csak akkor, ha megfelelő időben esszük".
Az általa kifejlesztett technika a „chrononutrition" azaz időzített táplálkozás azon a feltevésen alapul, mely szerint minden emberi sejtnek speciális feladata van, amit precízen programozott időben kell elvégeznie.
A tudós a Le Parisiennek adott interjújában kifejtette, hogy az időzített táplálkozás nem más, mint a megfelelő étel megfelelő időben és megfelelő mennyiségben való elfogyasztása.
A zsíros ételek, mint a sajt, ham and eggs, sült szalonna büntetlenül fogyasztható a reggeli órákban.
A nehezebb ételek, mint a steak sült krumplival, csak az iménti étkezés után 4-6 órával fogyasztandó.
A cukros ételek, mint az étcsokoládé, lekvár, méz teaidőben – 5 órakor – esedékesek, vacsorára pedig csak szigorúan könnyű, zsírmentes ételek kerülhetnek az asztalra, mint például hal, vagy egyéb tengeri csemege.
A doktor mindezek mellett óva int attól, hogy a koleszterint kiiktassuk az étrendünkből, vagy hogy kevesebbet együnk a más időzítés miatt, mivel hiányállapotot hozhatunk létre, amit a szervezet az esetek nagy többségében túlkompenzál, és a hatás pont az ellenkezőjére fordul át.
A hagyományos diétás szemlélettel szemben a túlzott zöldség és gyümölcsfogyasztásra is kitér a tudós: „Nem célszerű túl sokat fogyasztani belőlük. A zöldségek ásványi sókkal töltik fel a szervezetet, ezáltal több vizet raktároz a test. Ha úgy eszel, mint egy növényevő, a combod és a feneked is akkora lesz, mint egy lóé."
Dr. Alain Delabos kitart nézetei mellett, melyről könyvet is írt, és klinikai kutatások bizonyítják hatékonyságát.