• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Így csökkentheti a visszerek okozta fájdalmait!

Egészségmagazin Forrás: Trombózisközpont

Vénás értornával a pumpafunkciókat lehet javítani.

A visszértágulatok amellett, hogy esztétikailag zavaró látványt nyújtanak, de komoly szövődményeket okozhatnak, ráadásul igen fájdalmasak is lehetnek. A közhiedelemmel ellentétben nem csupán nyáron, a meleg, párás időben okozhatnak panaszokat, de télen is, főleg azok körében, akik munkájuk során sokat töltenek egy helyben ülve vagy állva. Sekk Patrícia, a Trombózisközpont gyógytornásza hasznos tanácsokkal szolgál, miként lehet csökkenteni a visszértágulatok okozta fájdalmat, hogy napjai kellemesebben telhessenek.

Visszértágulatok, visszeres fájdalom

A visszértágulatok igen változatos panaszokat produkálhatnak, ám jellemzően a lábszárak ödémája, nehézláb érzés, feszülő végtagok és az éjszakai lábikragörcsök keserítik meg az illető mindennapjait. Ennek oka, hogy a kitágult erekben a keringés lelassul, vénás pangás alakul ki, majd ödéma lép fel, aminek következtében károsodhat az erek belső fala, és gyulladásos állapotot generálhatnak. A fájdalmat még tovább rontja a vénabillentyűk meghibásodása. Ezek feladata ugyanis a vér-visszaáramlás megakadályozása. Ha a fokozatosan emelkedő nyomás miatt a billentyűk nem zárnak rendesen, akkor a visszaáramló vér tovább növeli a nyomást, és ez még nagyobb terhet ró az adott szakaszra. A megnövekedett vérmennyiség a szövetek közé távozik, pangást, majd vizenyőt hoz létre, ami fájdalommal és feszítő érzéssel jár.

A probléma javítására, megszűntetésére az életmódváltás mellett több lehetőség is áll a rendelkezésre: pl. kompressziós terápia, radiofrekvenciás visszérkezelés/műtét, szkleroterápia, ragasztásos visszérműtét. Hogy pontosan melyikre van szükség, azt szakorvos dönti el, aki figyelembe veszi az állapot súlyosságát.

Nem kell együtt élnie a fájdalommal

A visszértágulatokkal járó fájdalom igencsak meg tudja keseríteni az illető mindennapjait. Szerencsére azonban vannak olyan gyakorlatok és teendők, melyekkel mérsékelhető a kellemetlen érzés.

Vénás értorna

A vénás értorna nem csupán a fájdalomtól szabadít meg, de az olyan szövődmények kialakulásának kockázatát is csökkenti, mint a mélyvénás trombózis vagy a lábszárfekély. A torna lényeges elemei a speciális légzőgyakorlatok, melyek a mellkas szívóhatását hivatottak fokozni, ami segíti a visszerekben a vér visszaáramlását. Ezeket speciális tornagyakorlatok váltják, melyek kihasználva az alsó végtag izompumpájának és a gravitáció hatását, szintén hozzájárulnak a vénás visszaáramláshoz. Fontos azonban, hogy a légző- és a tornagyakorlatok megfelelő sorrendben kövessék egymást.

Egy dél-koreai tanulmányban a bokamozgások, a mély belégzések, illetve a kettő kombinációjának a vénás áramlásra kifejtett hatását figyelték meg. A 3 tevékenység mindegyike jelentősen serkentette a vénás keringést. Legkisebb hatása az önmagában végzett légzőgyakorlatoknak volt, ezt követték a sorban a bokamozgások, leghatékonyabbnak viszont a bokamozgásokkal kombinált légzőtorna bizonyult- mondja Sekk Patrícia, a Trombózisközpont gyógytornásza.

A szakértő szerint a pumpafunkciók javításával vénás megbetegedés esetén remek szolgálatot tesznek az olyan kardió mozgásformák, mint pl. nordic walking, kerékpározás, túrázás (mélyvénás trombózis után csakis orvosi beleegyezéssel), valamint a különböző vízi sportok – főleg az úszás-, ügyelve arra, hogy az ne melegebb, termálvízben történjen!

További tanácsok, melyek csökkentik a visszértágulatok okozta fájdalmat
• megfelelő kompressziós harisnya viselése (ügyelve a helyes felhelyezésre)
• hideg/meleg vizes lábfürdő
• a láb felpolcolása (a szív szintje fölé)
• ülő-és állómunka esetén időnként a végtagok alapos átmozgatása.