• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ilyenkor gyakori panasz az orrszárazság

Egészségmagazin Forrás: Fül-orr-gégeközpont

Tartós orrszárazság esetén szükséges fül-orr-gégészeti vizsgálat elvégzése, az egyéb betegségek kizárására.

A fűtött lakások meleg, száraz levegője vagy az elhúzódó nátha miatt túlzásba vitt orrspray használat is okozhatja, hogy az orrnyálkahártya kiszárad. A száraz orrnyálkahártya minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, a betegek fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre. Kialakulásának okairól és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monikát, a Fül-orr-gégeközpont allergológus, fül-orr-gégész orvosát kérdeztük.

Mi okozhat orrszárazságot?
- Télen a fűtött lakások levegője meleg, száraz, ami az orrnyálkahártyát is könnyen kiszáríthatja.
- Nemcsak a külső, de a hidratálás belső hiánya is okozhat orrszárazságot. Ha nem iszunk elegendő mennyiségű folyadékot, az orr váladéktermelő képessége is csökken.
- A túlzásba vitt orrcsepp használat gyakori kiváltó ok. A készítmények hatására az orrnyálkahártya erei összehúzódnak, a termelt váladék mennyisége csökken. Mindez kedvez nátha esetén, de az előírtnál gyakrabban, vagy hosszabb ideig alkalmazva az orrcseppek az orrnyálkahártya duzzanatát, szárazságát okozhatják.
- Bizonyos gyógyszerek – például a nátha, allergia kezelésében is használt – dekongesztánsok, antihisztaminok szedése is száríthatja az orrnyálkahártyát.
- Az orrszárazság bizonyos betegségek kísérő tüneteként is jelentkezhet: a Sjögren-szindróma autoimmun betegség, mely általános nyálkahártya szárazságot okoz például a szájban, szemekben, orrban is.
- A száraz orr önmagában is okozhat orrvérzéseket, ha azonban ezek az epizódok gyakran ismétlődnek, feltétlenül ellenőriztesse vérnyomását, mert a tünetek magasvérnyomás betegség jelei is lehetnek!
- Nőknél a hormonális változások hatására is jelentkezhet nyálkahártya szárazság. A menopauza egyéb tüneteivel együtt jelentkező orrszárazság esetén gondolni kell erre a lehetőségre is.

Az orrszárazság kivizsgálása
Tartós orrszárazság esetén szükséges fül-orr-gégészeti vizsgálat elvégzése, az egyéb betegségek kizárására – javasolja a Fül-orr-gégeközpont orvosa. A vizsgálat előtt érdemes átgondolni a közelmúltban, vagy folyamatosan szedett gyógyszereket, lezajlott betegségeket, egyéb panaszokat is. A vizsgálat után a kezelés az eredmény függvényében folytatódhat, egyéntől függően.

Hogyan kezelhető?
Általánosságban javasolható, hogy a panaszok kezeléséhez fontos a folyadékpótlás, ez legalább 1,5-2l folyadékot jelent naponta. Az alkohol és a koffein szárít, ezek fogyasztását csökkentsük.

A belső levegő nedvesítéséhez beszerezhetünk párásító készüléket, vagy ennek hiányában a fűtőtestekre helyezett, vízzel teli edény is jó szolgálatot tehet párologtatás céljából.

A tengervizes orrspray naponta több alkalommal is, mellékhatások nélkül használható az orrnyálkahártya nedvesítésére.

Az orrmosás nemcsak a panaszok enyhítésében segít, de segítségével megtisztíthatjuk az orrüreget a kórokozóktól, szennyeződésektől is. Fontos, hogy orrmosáshoz csak erre a célra kifejlesztett készüléket és fiziológiás sóoldatot használjunk!

Nézzük át a rendszeresen szedett gyógyszereinket, ha van köztük olyan, ami orrszárazságot okozhat, konzultáljunk kezelőorvosunkkal a cseréjéről.