• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ingyenes szűréssel percek alatt kiderül az igazság

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A magyar felnőttek 85 százalékát érinti a krónikus vénás betegség. Hamar kideríthető, hogy kit.

A Magyarország iránt elkötelezett nagy vállalatok mind szélesebb körben tudnak a kormányzat és az önkormányzatokkal hatékony együttműködést kialakítani, hiszen a magánszférában felhalmozódott tudás, lehetőség és tenni akarás az itt élő emberek hasznára fordítható. A Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramjának főtámogatója ezt a lehetőséget kívánja az önkormányzatokkal való együttműködés jegyében a helyi közösségek számára biztosítani. Ennek az elhatározásnak köszönhetően érkezik meg az V. kerületbe a 30 féle szűrővizsgálatot végző egészség kamion, ahol többek  között lehetőség van a krónikus vénás betegségek kialakulásának rizikófelmérésére is.

A krónikus vénás betegség (KVB) ma Magyarországon az egyik leggyakoribb, sok esetben mégis kezeletlen betegség. Becslések szerint a lakosság 30-35%-ának vannak vénás betegségre utaló panaszai, így lábfájdalom, nehézláb-érzés, lábfeszülés, lábikragörcs, akár látható elváltozások nélkül. Ugyanakkor a látható tüneteket (visszértágulat, bokaödéma, bőrtünet) mutató betegek száma ennél is nagyobb.

„A 2013. szeptember 8-13. között Bostonban lezajlott vénás kongresszuson a vénás fájdalom csökkentésének jelentőségéről tartott szimpóziumon ismertették, hogy a Vénakonzultációs  Programban vizsgáltak több mint egyharmada számolt be panaszai súlyosbodásáról a nap végén, hosszan tartó állás után, illetve éjszaka. A vénás fájdalom a vénás gyulladás által kiváltott érzőideg ingerület következtében alakul ki. A krónikus vénás betegséget diffúz fájdalom jellemzi.

A vénás eredetű fájdalomtól szenvedő betegek a tapasztalt kellemetlenségek leírására számos kifejezést használtak, amelyek valószínűleg mind a diffúz fájdalmat próbálják leírni. Ilyen panaszok: nehézláb-érzés, sajgás, feszülés, égő érzés, bizsergés, nyugtalan lábak, lábfáradtság. Fontos tudni, hogy ezt a fájdalmat kifejezetten a vénás gyulladás folyamatát gátló, vénaerősítő gyógyszerekkel lehet csak csillapítani, ilyen esetben a hagyományos fájdalomcsillapítók hatástalanok.

A vénás betegség megelőzését, a kialakulásáért és súlyosbodásáért felelős tényezők kiiktatásával kell kezdeni. A tartós ülő- vagy állómunka, a mozgásszegény életmód, a  helytelen táplálkozási szokások, a túlsúly, a hormonális változások mind-mind kockázati tényezői lehetnek a betegség kialakulásának. Sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért életmódváltással, a túlsúly csökkentésével. Fontos az is, hogy a beteg forduljon orvoshoz már az első tünetek jelentkezésekor" – hívta fel a figyelmet Dr. Pécsvárady Zsolt professzor.

A Servier támogatásával lezajlott Vénakonzultációs Program legfontosabb célja a krónikus vénás betegség előfordulásának felmérése és a figyelemfelhívás volt. Magyarországról összesen 285 családorvos és 45 szakorvos vett részt a programban, és 5570 beteg szűrésére nyílt lehetőség. A vizsgálat első megdöbbentő eredménye, hogy a szűrésen részt vett felnőtt páciensek közel 85 százaléka volt érintett KVB-ben, melyet a köznyelvben visszérbetegségként szokás említeni. Elgondolkodtató tény emellett, hogy csak minden ötödik beteg fordult vénás betegség miatt orvoshoz, annak ellenére, hogy a betegek 67 százaléka észlelhető tüneteket mutatott.

A Magyarország átfogó egészségvédelmi programjának budapesti állomásán Dr. Imrek Kornélia, a Servier Hungária szakértője elmondta: „A Vénakonzultációs Program tapasztalatai azt mutatják, hogy a betegség az életminőségre is jelentős kihatással volt, és a társadalomban jelen lévő magas betegszám és elhúzódó kezelés miatt jelentős gazdasági következményekkel is jár. A krónikus vénás betegek életminőségének romlása megegyezik a rákbetegségben és cukorbetegségben szenvedő betegekével, illetve a szívelégtelenségben szenvedőkével. Mivel a krónikus vénás betegség korlátozza a napi aktív életmódot, csökkentheti a munkaképességet, a betegek egyes esetekben betegállományba  kényszerülhetnek." Ha több beteg kap hatékony komplex kezelést a korai szakaszban a vénás gyulladást csökkentő venoaktív gyógyszerek segítségével, képesek lehetünk a fájdalmas  tünetek csökkentésén túl a betegség előrehaladását és a súlyos szövődmények kialakulását is késleltetni, vagy akár megakadályozni. Ebben nyújthatnak segítséget például egy narancsféle héjából származó mikronizált flavonoidok.

Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramjában, mely a legnagyobb magyar humanitárius egészségvédelmi program - 52 szakmai szervezet összefogásával - 2010-2013 között eddig több mint 2 300 000 ingyenes vizsgálatot végeztek el.