• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Inzulin injekció helyett tabletta

Egészségmagazin Forrás: Weborvos Szerző:

Inzulin injekció helyett két tablettát kaptak a kisérleti alanyok.

Tű helyett tabletta
Igen sok cukorbeteg szeretné az inzulin-injekciót tablettás kezelésre átváltani és a gyógyszeripar világszerte sokféle kutatást végez ennek a gondnak a megoldására. Az Amerikai Diabetes Szövetség (ADA) 67. kongresszusán nagy feltűnést keltő előadás hangzott el erről a kérdésről.

Dr. Cloth Hohberg (Inst.Clinical Research and Development, Mainz, Németország) és munkatársai 2-tipusú cukorbetegeket vizsgáltak úgy, hogy a jól beállított inzulin-kezelést átváltották két, szájon át szedhető cukorbaj-elleni szer adására. A vizsgálati csoportba 32 nő és 66 férfi volt, átlagos életkoruk 59 év. A betegek 5-6 éve szenvedtek cukorbetegségben és kaptak inzulin terápiát. Testtömeg-indexük jelentősen emelkedett volt: középértékben 33.9, a hemoglobin A1c (HbA1c) érték 6.9 mg/dL.

A betegek az inzulinról pioglitazone/glimepiride kezelésre álltak át. A pioglitazone inzulin-érzékenyítő készítmény, már korábbi vizsgálatok igazolták, hogy csökkenti a triglicerid-szintet, viszont emeli a HDL-koleszterin értéket. A glimepiride fokozza a beteg saját inzulin-termelését és csökkenti az inzulin-rezisztenciát.

A betegeken igen sok mérést végeztek: meghatározták a HbA1c alakulását, az inzulin-rezisztenciát (HOMA-IR), az iv. glukóz tolerancia tesztet,  az UK Prospective Diabetes Study (UKPDS) szív- és érrendszeri kockázati pontszámot, az adiponectin-, nagy-érzékenységű C-reaktív protein szintet (hsCRP), valamint az MMP9, MCP-1 és az sCD40L értéket.

Ha a gyógyszerváltáskor a HbA1c 0.5 százaléknál nagyobb mértékben növekedett, a betegek nem folytathatták a vizsgálatot. A teljes csoport 23 százaléka volt ilyen, vagyis 23 beteg. A többi 75 cukorbetegnél párhuzamosan és statisztikailag szignifikáns mértékben javult a HOMA-IR, az adiponectin, a hsCRP és a MCP-1 érték és az sCD40L kivételével statisztikailag nem jelentős mértékben a többi, mért paraméter is.

A kutatók hangsúlyozták, hogy az inzulin adása helyett alkalmazott pioglitazone/glimepiride terápia nem csak stabil vércukor-kontrollt nyujtott, hanem a fél éves kezelés során értékelhetően javította a szív- és érrendszeri kockázat szintjét is: a cardiovascularis rizikó-profil jelentősen javult.
(Forrás: ADA 67th Scientific Sessions, Chicago, Abstract 0612-P)