Ma mintegy 100 ezer embernek, a következő 10 év vastagbélrákos betegeinek kellene bejelentkeznie a vizsgálatra.
Évente 10 ezer vastagbéldaganatot fedeznek fel, ami átlagban 10 év alatt fejlődhetett ki, tehát 100 ezer embernek még ma időpontot kellene kérnie vastagbélszűrésre ahhoz, hogy elkerüljék a komolyabb szövődményeket. Többségüknek ma még nincs panasza, s ránézésre nem is lehet megmondani, melyik az a 100 ezer ember, akiben ott a vastagbélrák vagy annak előképlete, ezért indokolt minden 50 év feletti nőnek és férfinak a vastagbélszűrés – vezeti le Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület – vastagbélrákon ugyancsak keresztülment – elnöke annak kapcsán, hogy március a vastagbélrák elleni küzdelem hónapja.
Az 50 év felettiek között minden negyedik emberben vannak vastagbélpolipok. Nem minden polipból lesz rák, viszont az elváltozások típusba sorolásához és a veszélyesnek ítélt polipok eltávolításához vastagbéltükrözésre van szükség.
– Országos szintű vastagbélszűrés sajnos mind a mai napig nincs Magyarországon, mindenkinek a személyes felelőssége, hogy eljut-e vizsgálatra. A vastagbéltükrözést a gasztroenterológiákon végzik, oda a háziorvostól kérhető beutaló. Akik tartanak a vizsgálatoktól, jó ha tudják, hogy a tükrözés bódításban vagy rövid altatásban is elvégezhető, igaz utóbbira kapacitáshiány miatt kevés kórházban van ma lehetőség. Szeretnénk, ha minél többen belátnák: ha valakiben ott az elváltozás, elkerülni nem, csak elodázni tudja a vizsgálatot.
Sokkal bölcsebb tehát a kolonoszkópiát mielőbb elvégeztetni, mint néhány év múlva, bűntudattal küszködve szembesülni azzal: egy félórás vizsgálattal elkerülhettem volna a rákot, de nem tettem meg önmagamért és a családomért – fogalmaz Lakos István.