• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jó étvágy mellett is fogy a gyermeke? Pajzsmirigyzavar is lehet

Egészségmagazin 2021.03.22 Forrás: Budai Endokrinközpont
Jó étvágy mellett is fogy a gyermeke? Pajzsmirigyzavar is lehet

Baj akkor van, ha egy bizonyos skála alatt helyezkedik el a gyerekünk, illetve, ha viszonylag rövid időn belül fogyás következett be.

A gyerekek növekedése, testsúlya és izomzatának fejlődése nagy hangsúlyt kap mind a szülők, mind az orvosok körében, ugyanis betegségre adhat okot, ha ezek közül valamely kicsúszik az átlagból. Hogy a gyermek egészségesen fejlődjön, annak elengedhetetlen része a megfelelő táplálkozás- ám mi van akkor, ha ennek ellenére fogyásnak indult a gyerekünk? Hogy milyen betegség állhat a hátterében, arról dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek és felnőtt endokrinológusa beszélt.

Nem hízik a gyerekem! Baj?

A gyerekek magasságát, testsúlyát a genetika erősen befolyásolja, így ne ijedjünk meg, ha a gyermekünk esetleg alacsonyabb BMI-vel (testtömeg index) rendelkezik úgy, ha mi, szülők is vékonyabbak vagyunk. A genetika mellett figyelembe kell még venni a gyerek életkorát, fizikai aktivitását, mozgásigényét, táplálkozási szokásait is. Baj akkor van, ha egy bizonyos skála alatt helyezkedik el a gyerekünk, illetve, ha viszonylag rövid időn belül fogyás következett be. Ilyen esetekben jobb szakorvoshoz fordulni, hiszen előfordulhat, hogy betegség okozza a problémát (erre főleg akkor van nagyobb esély, ha más panaszok is előfordulnak).

Van egyéb panasza?

Amennyiben a gyerekünk veszít testsúlyából, akkor első körben a következőket érdemes végig gondolni: Megváltoztak-e az étkezési szokásai? Volt-e a közelmúltban beteg? Többet mozog-e, mint eddig? Stresszes időszakot él át?

Ha nem történt semmilyen változás, akkor kutasson egyéb panaszok után: Aluszékonyabb? Ingerültebb? Túlságosan pörög? Széklete rendben van? Vannak bőrtünetei? Egyéb panaszai?

Fogyást, alacsony testsúlyt gyakran pajzsmirigy túlműködés okoz

A fogyást a gyerekeknél gyakran pajzsmirigy túlműködés okozza. Ilyenkor a mirigy a normálisnál több pajzsmirigy hormont (FT3, FT4) termel. Ez komoly befolyást gyakorol a szervezet anyagcseréjére, ugyanis az ilyenkor felgyorsul- ez az oka többek között annak is, hogy azok, akik pajzsmirigy túlműködéssel küzdenek, gyakran tapasztalnak fogyást, és az izomépítés is nehézségekbe ütközik.

Az állapot emellett olyan tüneteket is generálhat, mint az alvászavar, fokozott idegeskedés, hajhullás, gyakori széklet/hasmenés, lányoknál menstruációs zavarok, koncentrációs nehézségek.

Leggyakrabban könnyen orvosolható

Amennyiben a laborvizsgálat igazolja a túlműködést, akkor még nincs vége a diagnózis felállításának, ugyanis a pontos kép miatt szükség van még UH vizsgálatra is, ahol fény derülhet arra, ha a hormonzavart esetleg göbök, daganat, strúma esetleg gyulladás okozza. A pajzsmirigy túlműködés akár egy gyakori autoimmun betegség, a Graves-Basedow kór miatt is lehet. A megfelelő kezelés csakis a pontos diagnózis tudatában lehetséges- mondja dr. Tar Attila.

A terápia leggyakrabban gyógyszeres kezelés, melyet kiegészít a jódbevitel mérséklése. Ezen kívül szükség lehet még a göbök vizsgálatára, és ha indokolt, azok eltávolítására.  Pajzsmirigy megnagyobbodás esetén a szerv egy része, illetve egésze eltávolításra is kerülhet (ilyenkor pajzsmirigy hormonpótlásra szorul a beteg, de teljes értékű életet élhet).