• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jön a baba! Megy a cica? Az allergológus válaszol

Egészségmagazin 2019.02.08 Forrás: Duna Medical Center
Jön a baba! Megy a cica? Az allergológus válaszol

Ha a fertőzés korábban már lezajlott, a megfelelő óvintézkedések mellett a macskát nem szükséges elajándékozni.

Rengeteg kérdés és tévhit kering a világhálón azzal kapcsolatban, hogy a várandós anyukáknak távol kell-e tartaniuk magukat a macskáktól. Dr. Kovács Ilona, a Duna Medical Center allergológusa segítségével összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot és lerántottuk a leplet néhány tévhitről.

Mi az a toxoplazmózis?
A toxoplasmosis kórokozója világszerte elterjedt, így az emberek nagy hányada már átesett a fertőzésen. A többség rendszerint szennyezett étel, ital fogyasztásával, vagy a macskafélék ürülékében található kórokozók által fertőződik meg, melyek belégzéssel juthatnak a szervezetbe, például abban az esetben, ha kiürítjük a macskaalmot. A betegség a legtöbb esetben észrevétlen marad, csupán 10-20%-ban okoz tüneteket. Súlyosabb fertőzésnél láz, nyirokcsomó duzzanat, torokfájás jelentkezik, de agyhártyagyulladás is kialakulhat.

Ha terhesség alatt alakul ki a fertőzés, az akár súlyosan károsíthatja a magzat fertőződését. Legrosszabb esetben a betegség vetéléshez, halvaszületéshez, vagy újszülöttkori agyvelőgyulladáshoz vezet. Következménye lehet továbbá az újszülött vízfejűsége, illetve okozhatja a szem ér- és ideghártyájának gyulladását.

Ha babát tervezünk, el kell ajándékoznunk a macskát?
Akinek már volt macskája a terhességet megelőzően, annak érdemes egy vérvizsgálatot végeznie annak megállapítására, hogy átesett-e a fertőzésen. A diagnózis felállításához a vérben termelődött ellenanyagokat mutatják ki. Amennyiben a fertőzés egy korábbi életszakaszban lezajlott, a megfelelő óvintézkedések mellett a macskát nem szükséges elajándékozni. Fontos azonban odafigyelni a gondos takarításra, és hogy az ürüléke ne érintkezzen a kismamával.  Ha valaki nem esett át a fertőzésen, javasolt új gazdát keresnie a macskának.

A terhesség alatt az immunrendszer legyengülése fogékonnyá teszi a szervezetet a fertőzésekkel szemben. Emiatt nem tanácsos állatokat tartani a hálószobában és egy ágyban aludni a macskával.  Az állatokkal való érintkezés után, legyen szó etetésről, vagy simogatásról, alapos kézmosás és ruhaváltás ajánlott. Ha a házi kedvenc a terhesség ideje alatt is velünk marad, célszerű gondos bolhairtást végezni nála. Dr. Kovács Ilona arra figyelmeztet, hogy a kismamáknak az óvintézkedések mellett is oda kell figyelnünk bizonyos tünetekre és azokat tapasztalva minél előbb szakorvoshoz kell fordulniuk. Ilyen tünetek a légúti megbetegedések, a lázas állapot, a nyirokcsomó duzzanat, a bőrelváltozások, a torokfájás és a torokkaparás.

Ha már megszületett a baba
A három évnél fiatalabb kisgyerekek mellett sem lankadhat a figyelmünk, hiszen a megfelelő higiénés szabályok betartása mellett is kialakulhat egy-egy fertőzés. A kisgyermekek esetében a legtöbb esetben először a légúti tünetek jelentkeznek, elhúzódó köhögés, nátha és tüsszögés. Emellett figyelnünk kell a végtagokon, a nyaki hajlatban és a fül mögött megjelenő kiütésekre, amelyek egyértelműen jelzik egy fertőzés kialakulását. Ügyeljünk arra, hogy az éles, törékeny tárgyakhoz hasonlóan, a macskaalmot és kedvencünk holmiját, játékait is olyan helyre tegyük, ahol a gyermek nem fér hozzá.