• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Káros a műanyag cumisüveg?

Egészségmagazin Forrás: MTI

Sok márkás cumisüvegből szivárog biszfenol-A, tudósított a Time.

Ha hinni lehet egy új tanulmánynak, gyerekek egész generációja nőtt úgy fel, hogy icipici koruktól kezdve szürcsöltek itókájukkal együtt egy mérgező vegyületet, a biszfenol-A-t. Egy észak-amerikai környezetvédő és egészséggel foglalkozó szervezeteket összefogó konzorcium szerint sok márkás cumisüvegből szivárog biszfenol-A, tudósított a Time című amerikai hírmagazin.
Az említett vegyületet polikarbonát műanyagok előállításához használják fel széleskörűen, az ásványvizes palacktól az ételhordóig.


A cumisüvegek mindegyikének 80 C fokra való felmelegítésekor 5-7 ppb (egymilliárd részecskéből egy) mértékben szabadult fel biszfenol-A. A tanulmány szerint a zsíros vagy savas folyadékokban (például tej vagy almalé) valószínűleg több biszfenol-A oldódik, mint a vízben.


Pánikra azonban elvileg semmi ok. Az amerikai és az uniós élelmiszerhatóságok ugyanis a cumisüveg-adatok huszonötszörösénél határozták meg a még biztonságos napi bevitelt. A vegyület ellenzői szerint a határérték túl magas, hiszen állatok esetében kimutatták, hogy a biszfenol-A az ösztrogén nevű hormont utánozva nagyon kis mennyiségben is megzavarja a nemi hormonok egyensúlyát: többek közt mell- és prosztatarákot, korai ivarérést, vetélést okoz. A kritikusok szerint a felnőttek számára megadott határértéknél jóval alacsonyabb koncentráció is károsíthatja a csecsemőket - hiszen minden akkor kezd el fejlődni, a szaporodó-szervektől kezdve az agyon át az immunrendszerig.


A hatóságok viszont azzal érvelnek, hogy míg az állatok esetében a vegyület bekerül a véráramba és sokáig a szervezetben marad, az ember hamar kiválasztja a vizeletébe. Ennél fogva az állatok esetében kimutatott hatások nem léphetnek fel az embernél.

Sajnos, ezt nem támasztja alá megfelelő számú kutatás. Ahhoz, hogy nyugodtan dönthessünk: használjuk-e továbbra is a jól bevált polikarbonát cumisüvegeket vagy egy határozott mozdulattal kidobjuk őket a szemétbe, több humán adatra lesz szükség.