A Magyar Elhízástudományi Társaság új módszerrel indít harcot 20 millió kilogramm ellen.
Ekkora ugyanis a felnőtt magyar lakosság súlyfeleslege. Az elhízás járványszerűen terjed a világban, a magyar lakosság kétharmada túlsúlyos. A plusz kilók nemcsak esztétikai problémát jelentenek, de olyan betegségekhez is vezethetnek, melyek akár végzetesek is lehetnek. Számos, kormányzati és civil kezdeményezés is indult már, mely az elhízásra hívja fel a figyelmet, úgy tűnik, ennyi nem elég.
Az elhízás járványszerűen terjed itthon és külföldön egyaránt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1998-ban krónikus betegségnek nyilvánította. A plusz kilók magas vérnyomást, szív és érrendszeri betegségeket, cukorbetegséget is okozhatnak. Európában a 65 évesnél fiatalabbak szív-érrendszeri halálozásának több mint harmada a táplálkozással van összefüggésben. Ennek kezelése pedig komoly kiadást jelent egy olyan egészségügyi rendszerben, amiben folyamatos megszorításokat vezetnek be.
Az elhízás a betegségeken túl lelkiállapotunkra is hatással van. Negatívan befolyásolja társadalmi életünket, kedélyállapotunkat, de még a szexuális életünkre is kihat.
Az egymás mellett induló figyelemfelkeltő kampányok eredménytelenségét, sikertelenségét bizonyítja az elhízás előfordulásának növekvő trendje, melyet csak társadalmi összefogással lehet megállítani. E nélkül 2050-re az elhízottak száma a világon elérheti a 2,5 milliárdot is.
A Magyar Elhízástudományi Társaság (MET) és a Harcosok Étrendje ezért is indított kampányt: az elhízásra való figyelemfelkeltésen túl konkrét módszert is javasolnak, mellyel könnyedén megszabadulhatunk a felesleges kilóktól.
Prof. Dr. Halmy László, a MET elnöke elmondta: „Tévhit, hogy sokat kell reggelizni, az „úgy reggelizzünk, mint egy király" elv már régen megbukott. Ehelyett – különösen a szénhidrátfogyasztás szempontjából – koldusként kell reggelizni."
Az elnök véleménye szerint a táplálkozással összefüggő betegségek jelentős része megelőzhető egészséges táplálkozással, a legnagyobb gond pedig a szokásainkkal van. Többet és mást eszünk, mint kellene. A MET ezért is talált stratégiai partnerre a Harcosok Étrendje magyarországi képviselőiben, akikkel közösen próbálnak minden eddigi tévhitet megdöntve, egy forradalmian új módszerrel harcolni az elhízás ellen.
A Harcosok Étrendje merőben új, de mégis régi módszer. A Harcosok Étrendje az ösztönös igényeinkre épül, arra a felismerésre, hogy a testünk mindig sokkal jobban tudja, hogy mikor mire van szüksége, mint egy “szakértők" által összeállított divatos diéta. Az étrend alapja az a természetes napi ciklus, ami az evolúció során alakult ki, és amely szerint testünk még ma is működik, annak ellenére, hogy a civilizációs hatások és a sok téves diétás téveszme miatt mi már nem eszerint a ciklus szerint próbálunk enni és élni.
Az étrend egyszerű, és néhány szabály betartásával könnyen követhető: együnk napközben keveset, reggelire például egy kefírt, gyümölcsöt, kora délután pedig egy könnyű salátát (alulevési szakasz). A módszer különlegessége, hogy a fő hangsúlyt az esti étkezésre helyezi. Minden napot egy egészséges, de bőséges vacsorával kell zárni (túlevési szakasz).
Prof. Dr. Halmy László, a MET elnöke elmondta: „Fontos azonban arra figyelni, hogy a túlsúlyos emberek hajlamosak túlzottan „túlenni" magukat. Az étrend megengedi, hogy este egy egészséges és kiadós vacsorával jutalmazzuk magunkat, de itt is fontos a határok betartása. Egészséges, tápláló ételek megválasztásával annyit kell enni, amennyire a szervezetünknek valóban szüksége van!"
A Harcosok étrendjét számos egészség- és életmódmagazin, valamint a neves orvosi lap, a Lancet is bemutatta. Az étrend megalkotója, Ori Hofmekler, akinek étrend- és edzésmódszereivel táplálkozási szakemberek, orvosok, tudósok, világszínvonalú sportolók, harcművészek, katonai és rendfenntartó szervek instruktorai, valamint a téma bestsellereinek szerzői értettek egyet.
Jilly Dávid, a Harcosok Étrendjének magyarországi képviselője a kampány indulásával kapcsolatban elmondta: „Célunk a túlsúlyos emberek figyelmének a felkeltése, hiszen a 20 millió kilogramm felesleg döbbenetesen nagy szám. Legfontosabb célunk, hogy felkeltsük az emberek figyelmét, leginkább azokét, akik sok eredménytelen, és nehezen követhető diéta után keresik a számukra leginkább alkalmas étrendet."