• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kikészítjük a lábunkat, aztán az minket

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A folyamatos erőfeszítés hosszú távon fájdalmas ín- és ínhüvelygyulladáshoz, súlyosabb esetben szakadáshoz is vezethet.

A nyári szabadság alatt nagyon fontos a helyesen megválasztott lábbeli, hiszen egy városnézést, vagy kirándulást, csak akkor lehet igazán élvezni, ha a programot nem árnyékolja be a lábfájdalom. „Sajnos naponta találkozom a cipők számlájára írható rendellenességekkel, pedig egy jól megválasztott lábbelivel, lábaink egészsége megőrizhető, az időben kezelt panaszokkal pedig a komolyabb beavatkozások elkerülhetők" - mondja Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont specialistája.

Kapaszkodó lábujjak a papucsban
Nyári ruhatárunk közkedvelt darabja, a lábujjközi (flip flop) papucs. Ezek a könnyű lábbelik rendkívül népszerűek ugyan, de viselésük kifejezetten egészségtelen a lábak számára. A „vietnámi papucsban" lábfejünket csupán egyetlen vékonyka pántba bújtatjuk, amely nem rögzíti a bokát és a sarkat. Ujjainknak erőteljes izommunkát kell végezniük annak érdekében, hogy a lábunkat a papucsban tartsák, emiatt azok állandó kapaszkodó tartást vesznek fel. Ez a folyamatos erőfeszítés hosszú távon fájdalmas ín- és ínhüvelygyulladáshoz, súlyosabb esetben szakadáshoz is vezethet. A nem megfelelő tartás miatt, a kulcsfontosságú izomcsoportok tónusa megváltozik, másképp terhelődnek a talp inai, illetve izmai. A szalagok megnyúlnak, a boltozatok lesüllyednek és kialakul a lúdtalp, vagy más néven bokasüllyedés.

A lapos sarok is okozhat problémákat
A túlterhelés mellett másik probléma, a túl lapos sarok. Bár a balerinacipők, saruk, szandálok kényelmesnek tűnnek a rohangálós hétköznapokon, vagy a szabadság alatt, mégsem olyan biztonságos társaink, mint gondolnánk. Sarok hiányában ugyanis a talpunk csillapítás nélkül ütődik a talajhoz. Ha a járás közben hiányzik a megfelelő sarok és talp kialakítás által biztosított lengéscsillapító funkció, az az egész testre kihat, mert az ízületek a bokától, egészen a nyakcsigolyákig terhelésnek vannak kitéve. Ez a folyamatos ütődés olyan fájdalmas ortopédiai deformitásokhoz és mozgásszervi panaszokhoz vezethetnek, mint például a sarokfájdalom, a saroksarkantyú betegség, az ízületi porckopás, a csípő, hát- és derékfájdalom - magyarázza Dr. Arnold.

A magas sarok kifejezetten egészségtelen viselet
A nyáresti összejöveteleken, partykon, örök sláger a magas sarkú cipő a nők körében. Sajnos az egészség szempontjából ez sem szerencsés választás, mert rengeteg, hosszútávon is fennálló panaszt, egészségügyi problémát okozhatnak. Viselésük közben a lábunk természetellenes pozícióban van, ízületei és csontjai túl nagy terhelésnek vannak kitéve. Ráadásul sok esetben a cipő felső részének kialakítása nem teszi lehetővé, hogy a lábujjak természetes helyzetben helyezkedjenek el egymás mellett, a szűk hely miatt egymásnak torlódnak. Ilyenkor alakul ki a tyúkszem és a bőrkeményedés, a csontkinövés és a kalapácsujj. A túlterhelés, és az izmok fokozott igénybevétele következményeként fájdalom jelentkezhet a síp- és szárkapocscsontokban, csonthártya, és ízületi gyulladás, valamint az Achilles-ín elváltozásai jelentkezhetnek. Jellemző tünet a hát- és derékfájdalom is, a rendellenes testtartás és a test megváltozott súlypontja miatt. A túl magas sarok viselése esetén számolnunk kell a bokaficam veszélyével, amely komolyabb esetben akár a bokaízület szalagjainak szakadásával is végződhet.

Hogyan válasszunk cipőt?
• Szakvélemények szerint az ideális sarok 5 cm-es, kerüljük az ennél laposabb, illetve magasabb sarkú cipőket
• Felső részének kialakítása tegye lehetővé, hogy az ujjak egymás mellett helyezkedjenek el, és ne szoruljanak össze
• Figyeljünk arra, hogy a lábbeli kellően tartsa a bokánkat, a lábfejünket
• Válasszunk az alkalomhoz megfelelő, kényelmes cipőt

Előzzük meg a műtétet!
Annak érdekében, hogy elkerüljük a láb, illetve a gerinc visszafordíthatatlan egészségkárosodásait, fontos, hogy ne hanyagoljuk el már a kezdődő panaszokat sem, mert az idejében felismert és kezelt mozgásszervi elváltozások hatékonyan gyógyíthatók. Ha már nyaralás előtt is gondjaink vannak, forduljunk idejében szakorvoshoz, hiszen nincs annál kellemetlenebb, mintha a szabadságunkat a fájdalmaink miatt nem tudjuk kellően élvezni.

Hatékony és tartós megoldást a különböző mozgásszervi panaszok esetében, az aktív fájdalomcsillapítás terápia nyújt. Ez egy olyan komplex eljárás, amelyben a kezelést a fájdalomcsillapításra és a gyulladáscsökkentésre alapozzuk, egy szteroid-mentes, ízületek köré juttatott hatóanyag alkalmazásával. Az izmok-inak-idegek statikai és dinamikai egyensúlyát pedig funkcionális gyógytornával állítjuk helyre.

Sajnos az elhanyagolt lábproblémák legtöbb fajtája, mint például a bütyök, a kalapácsujj, vagy a sarkantyú, csak műtéti úton állíthatók helyre. Érdemes emiatt a megelőzésre, illetve az időben megkezdett aktív fájdalomcsillapításra és gyógytornára nagy hangsúlyt fordítanunk, mert ezzel elkerüljük a komolyabb beavatkozásokat – javasolja Dr. Arnold.