A tehéntej-, tojásallergia általában felnőttkorra elmúlik, szemben a mogyoró-, dióallergiával.
Ételallergia leggyakrabban csecsemő- és kisdedkorban jelentkezik, a gyermekek többségénél azonban rendszerint 3-4 éves kor körül elmúlnak a tünetek. Dr. Hidvégi Edit gyermekgasztroenterológus szerint a táplálékallergia megszűnése nem kizárólag életkor függvénye, de azon is múlik, hogy mi okozta a panaszokat - olvasható a Budai Allergiaközpont oldalán.
Táplálékallergia: életkorral változó tünetek
A csecsemő– és kisgyermekkorban jelentkező táplálékallergia gyakran okoz bőrpanaszokat, jellegzetes tünete a vörös, hámló, viszkető foltokkal jelentkező ekcéma. Emellett gyakori, hogy a szülők, gyermeküknél jelentkező rendszeres hasfájásról, puffadásról, esetleg hányásról számolnak be – magyarázza a Budai Allergiaközpont orvosa. Felnőttek esetében az ételallergia jellemzően inkább az ismerten allergiás betegek között jelentkezik és száj körüli kipirulást, torokcsiklandást, orrfolyást okoz. Ennél súlyosabb, ha haltól, ráktól, vagy mogyorótól lesz életveszélyes sokkja a betegnek. A tejcukor felszívódási zavara a gyomor-és bélrendszerben okoz panaszokat. A betegek többnyire visszatérő hasfájás, puffadás, vagy hasmenés miatt fordulnak orvoshoz.
A gyermekkori ételallergia okai
Epidemiológiai adatok szerint a négy év alatti gyermekek táplálékallergiájának 5-8 %-os előfordulása felnőttkorra fokozatosan 2-3,5% körüli értékre csökken. A gyermekek körében tapasztalható magasabb gyakoriság részben egyéni, részben életkori sajátosságok következménye. Ebben az életkorban az ételallergia kialakulásához hozzájárulhat a gyomor- és bélrendszer immunológiai éretlensége. Kisgyermekeknél jellemzően alacsony a gyomor savtermelése, ezáltal az elfogyasztott táplálék nem bomlik le teljesen. A bélrendszer fejletlenségének következtében pedig, az így csak részben megemésztett táplálékban található allergén molekulák is könnyebben szívódnak fel és váltanak ki allergiás reakciókat. Emellett az anyatejes táplálás helyett, az étrendbe korán bevezetett fajidegen fehérjék is okozhatnak tüneteket.
Tehéntejet ihat, a mogyorót kerülje!
A táplálékallergia gyakorisága az életkor mellett az elfogyasztott allergénnel is összefüggést mutat. Kutatások alapján az egyes táplálékok által kiváltott reakciók, mint a tehéntej, vagy a tojásallergia esetében gyerekeknél nagyobb eséllyel szűnnek meg az allergiás tünetek, mint hal-, földimogyoró-, vagy dióallergia esetén. Tej- és tojásallergia esetén a panaszok megszűnése annál valószínűbb, minél alacsonyabb a betegség diagnózisakor mért, kiindulási IgE szint, vagyis az allergiát jelző ellenanyag mértéke nem túl magas és idővel csökkenést mutat.
Felnőttkorban kialakult ételallergia esetén a tapasztalatok alapján 1-2 éves szigorú diétát követően a betegek közel egyharmadánál tolerancia alakult ki a tejre, tojásra, búzára és paradicsomra. A táplálékallergia tehát felnőttkorban is megszűnhet, azonban itt is vannak kivételek. A dió-, és halallergia rendszerint változatlanul fennmarad.
A tünet elmúlik, a hajlam megmarad
Az allergiára hajlamos, másnéven atópiás gyermekeknél gyakori az ún. allergiás menetelés folyamata. Eszerint az allergiás tünetek életkoronként különböző formában jelentkeznek. A csecsemő- és kisgyermekkori ekcémát követő, vagy azzal egyidejű táplálékallergia megszűnését követően kisiskolás kor környékén allergiás náthás, később asztmás tünetek jelentkezhetnek. A táplálékallergia tehát várhatóan a gyermekek 80-90%-ánál megszűnik, de a későbbi életkorban sajnos fokozott hajlam jelentkezhet légúti allergiás betegségek kialakulására.