• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Könnyezve jelentjük: kezdődik a parlagfűszezon

Egészségmagazin Forrás: ÁNTSZ

Elindult a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer az aktuális adatokkal: kezdődik a virágzás.

A parlagfű pollenszemei az idén július elején jelentek meg először a pollencsapdákban az Országos Környezetegészségügyi Intézet Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint. Az elmúlt napokban pedig már egyre gyakrabban fordult elő, hogy egyes állomásokon a tüneteket okozó szint határértékét is átlépte a parlagfű pollenkoncentrációja. A parlagfű pollenszezon elkezdődött, két héten belül az ország egész területén megkezdődik a virágzás - figyelmeztet az ÁNTSZ közleménye.

A parlagfű pollenszemeit az idén július elejétől már az állomások többségénél regisztrálták az Aerobiológiai Hálózat adatai alapján. A száraz, meleg júliusi időjárás következtében a hónap végére a parlagfű pollenkoncentrációja szórványosan, egy-egy napon elérte a tüneteket okozó koncentrációt is. Az időjárás előrejelzés alapján augusztus elején hasonlóan meleg, száraz idő várható, így augusztus közepére országszerte tüneteket okozhat a parlagfű virágpora. A szezon tetőzése az előző évek tapasztalatai alapján augusztus utolsó, illetve szeptember első hetében várható.

A parlagfű pollenszezon alakulásában az időjárás meghatározó. Májusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, ezzel időlegesen csökkentve a pollenterhelést. A pollenszórás az eső után ismét felerősödik. A tartós szárazság magas hőmérséklettel párosulva a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet.
2012-ben a nyár az előző évinél is szárazabb és melegebb volt: júliusban sem esett sok csapadék, a maximum hőmérséklet pedig már áprilisban meghaladta a 30 fokot, majd a nyár nagy részében is e fölött alakult. Mindez az előző két évhez képest erősen csökkentette a parlagfű pollenterhelést.

Idén május és június hónap is hidegebb és esősebb, július azonban jelentősen szárazabb és melegebb volt mint 2012-ben. Összesítve a szezon most a tavalyinál kissé előrébb tart, azonban ha az idén is aszályos, meleg lesz a nyár hátralévő része, akkor az előző évhez hasonló, alacsonyabb pollenterhelés várható.

A parlagfűszezonban az allergiás betegek nagy száma miatt nagyon fontos a lakosság folyamatos tájékoztatása az aktuális parlagfű helyzetről. Ennek érdekében idén is naponta frissítjük honlapunkat (www.oki.antsz.hu) több város – köztük Budapest, Miskolc, Pécs, Zalaegerszeg és az idén először Szeged – aktuális pollen adataival. Augusztus elején indítjuk a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszert (PPRR) is, mely minden héten szerdán teljes országos parlagfű jelentést tesz közzé. A jelentés tartalmaz egy átfogó szöveges elemzést, a napi országos átlagértékeket mutató grafikont és a parlagfű pollen területi eloszlását mutató hiteles térképet. A színes térkép az Aerobiológiai Hálózat állomásain mért heti átlagkoncentráció értékeket sorolja kategóriákba, melyekhez a jelmagyarázatban megadottak szerinti egészségügyi hatások társíthatók.

Mit mutat a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer?


Még él a bejelentő vonal
A parlagfű-szezon közelgő indulása előtt a vidékfejlesztési tárca ismét felhívja a közvélemény figyelmét arra, hogy július 1-je óta működik a Parlagfű Bejelentő Rendszer (PBR) - tudatták közleményben.

Az allergiások helyzetét teheti könnyebbé a Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (NÉBIH) által fenntartott rendszer, amely meggyorsítja a lakossági bejelentések feldolgozását. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy internetkapcsolat segítségével – előzetes regisztráció után – bárki, akár otthonról bejelentse az általa talált parlagfüves területet. De mobiltelefonnal is rögzíthető a terület jellemzője, és készíthető a helyszínről fényképfelvétel.

Magyarországon a leggyakoribb gyomnövény a parlagfű, az országban legalább 5 millió hektárnyi területén előfordul. Gyakorlatilag bárhol megjelenik, ahol mezőgazdasági művelést folytatnak, de az erdőirtások területén is megtelepszik. Minden földhasználónak kötelessége, hogy az általa használt/kezelt ingatlanon a parlagfű-mentesítést elvégezze!