• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kontinencia: Cseppnyi Önbizalom és sok információ

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

A szervezők a kezdeményezés folytatását és kiterjesztését tervezik.

Az idei évben június 18 és 24 között kerül megrendezésre a Kontinencia Nemzetközi Hete (World Continence Week) a Nemzetközi Kontinencia Társaság szervezésében. A 2009 óta minden évben megtartott kontinencia hét célja – a programhoz hasonlóan – felhívni a figyelmet a vizelettartási zavar problémájára és megismertetni az érintettekkel a megfelelő kezelési lehetőségeket.

A vizelettartási zavar még mindig tabutéma hazánkban és a világban is. Az érintettek töredéke fordul csak orvoshoz, legtöbben szégyellik problémájukat, kellemetlennek érzik, és nem mernek beszélni róla. Ezen okok is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy jelenleg nem ismert a vitelettartási zavarban érintett lakosság pontos nagysága, sem az informáltság mértéke.

Annak érdekében, hogy az érintett csoportok megfelelő tájékoztatásban és ezen keresztül megfelelő ellátásban részesülhessenek, az Új Inko Fórum kezdeményezésében, az Országos Alapellátási Intézet és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara szakmai támogatásával útjára indult a Cseppnyi Önbizalom – Kontinencia Betegedukációs Program.

A kampány keretében országosan 142 háziorvosi praxisban – minden megyében nagyvárosokban és településeken is – tanácsadási fogadóórákon vehettek részt az érintettek, érdeklődők, vagy hozzátartozók, akiknek családtagjaik, ismerőseik szenvednek vizelettartási zavarban és esetlegesen ápolásra is szorulnak. A tanácsadást a helyi szakdolgozók végezték, akik az általános tájékoztatáson túl arra is lehetőséget biztosítottak, hogy négyszemközt is feltehessék kérdéseiket az érintettek.

A Programban több mint 15 000 érintett és érdeklődő vett részt, ami kiemelkedőnek tekinthető a téma intim jellegét figyelembe véve. A kezdeményezés sikereként könyvelhető el, hogy az eseményeken átlagosan a meghívottak 33 százaléka meg is jelent, azaz a megkeresettek harmada döntött úgy, hogy szívesen beszélget a témáról.

A több mint 15 ezer kérdőív összesített eredményeinek alapján a rendezvényeken megjelentek 64 százaléka szenvedett a vizelettartási zavar valamely formájában – 46 százalék enyhe, 16 százalék középsúlyos, 2 százalék súlyos –, azonban sokan még sosem beszéltek senkinek problémájukról.

A háziorvosi praxisok a betegek állapotán kívül azt is mérték, a megjelentek mennyire tájékozottak a vizelettartási panaszról.A megkérdezettek több mint fele (59%) érzi úgy, hogy kevés információja van a vizelettartási nehézségről, 35 százalékuk véleménye szerint elegendő az információja, és csak 6 százalék gondolta úgy, hogy mindent tud róla. Az előzetesen kitűzött 40 és 60 év közötti célcsoport esetén az érintettség 53,3 százalékos volt, akiknek szintén több mint fele nem rendelkezett elegendő információval a problémáról.

Az érintettek 54 százaléka elsősorban orvosa tanácsait fogadná meg a betegséggel és a megfelelő kezelési lehetőségekkel kapcsolatban. 12 százalékuk patikustól, 13 százalékuk pedig barátnőktől, családtagoktól kérne segítséget, 10 százalékuk az interneten böngészne, ha kérdése merülne fel a problémával kapcsolatban. A megjelentek 11 százaléka eddig nem konzultált volna senkivel, nem szívesen beszélt a tüneteiről, panaszairól, azonban már ők is megtették az első lépést a tanácsadáson való részvételükkel - derült ki a felmérésben.