• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Közeledik a nyár, itt az ideje az anyajegyszűrésnek!

Egészségmagazin Forrás: Weborvos

Ugyan az anyajegyek többsége ártalmatlan „szépségpötty", némelyekből mégis bőrrák (melanóma) alakulhat ki.

Érdemes időről időre – főleg a nyári önfeledt napozás előtt – megvizsgáltatni anyajegyeinket, és erre létezik egy megbízható, fájdalommentes szűrés, amely során a szakorvos fotót készít bőrünk aktuális állapotáról. Ennek segítségével az elváltozásokra korán fény derülhet, később pedig a legkisebb eltérés is könnyen felfedezhető.

A bőrdaganatok leggyakoribb fajtájának számító melanóma gyakran meglévő anyajegyekből is kialakulhat, vagyis akinek világos a bőre és a haja, illetve sok anyajegye van, annál a kockázat is magasabb. A nőknél általában az arcon és a lábszáron, míg a férfiaknál a törzsön és a háton jelentkezik, és bár a betegség leggyakrabban 40 és 50 éves kor között üti fel a fejét, bárkinél előfordulhat. Érdemes tehát komoly hangsúlyt fektetni a megelőzésre: kerülni a túlzásba vitt napozást, szoláriumozást, és anyajegyeinket a nyaralás előtt és után megvizsgáltatni. „A szűrővizsgálatot általában évente kétszer - a napos időszak kezdetén és végén - érdemes elvégeztetni. Ha így teszünk, jó eséllyel kiszűrhetjük a gyanús képleteket a fokozott UV terhelés előtt, és időben észlelhetjük a napozás UV terhelés hatására bekövetkező, aggodalomra okot adó változásokat" – mondta el Dr. Kriston Renáta bőrgyógyász-kozmetológus.

A bőrgyógyászati daganatok felismerésénél nagy előnyt jelent, hogy az elváltozások a szemünk előtt alakulnak ki, így kellő odafigyeléssel hamar felismerhetőek és teljes mértékben kezelhetőek. „Ha a már meglévő anyajegyünk növekszik, színe megváltozik, széle szabálytalanná, formája aszimetrikussá válik, környékén viszketést, fájdalmat vagy vérzékenységet tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz! A szakemberek a bőrre helyezhető mikroszkóp (dermatoszkóp) segítségével vizsgálják át az anyajegyeket, és a rejtett helyeket - talp, lábujjak közti rész, hajas fejbőr, intim területek - sem hagyják ki" – magyarázta dr. Kriston Renáta

A szűrésére modern módszerek léteznek: a szakemberek a bőrről digitális felvételeket készítenek. „A legújabb diagnosztikus eljárások lehetővé teszik az anyajegyek teljes körű feltérképezését: fényképeket készítünk, így a következő vizsgálaton a legkisebb változást is könnyen felfedezhetjük. A bőrre helyezett mikrokamera harmincszoros nagyításban mutatja a szabad szemmel nem vizsgálható sejteket, a szűrés folyamatát a páciensek is nyomon követhetik a képernyőn, a diagnózis felállítását pedig egy számítógépes program segíti" – tette hozzá a bőrgyógyász-kozmetológus.

Dr. Kriston Renáta szerint érdemes eltávolítani azokat az anyajegyeket, amelyekbe gyakran beleakad a körmünk, láncunk, ruhadarabjaink, hiszen így fokozattan fennáll az irritáció és sérülés veszélye, amely az elváltozás rosszindulatúvá válásának lehetőségét is magában hordozza.