Az első hivatalos adatok szerint a 10-12 évesek a legveszélyeztetebbek a túlsúly szempontjából.
Magyarországon Dunaharasztiban indult el a 3 évig tartó GYERE – Gyermekek Egészsége Program, amely a gyermekkori elhízás megelőzését tűzte ki célul. Első hivatalos mérései szerint a 10-12 évesek a legveszélyeztetebbek a túlsúly szempontjából. A kapott eredmények szerint a vizsgálatba bevont 1424 fő 6-12 éves korcsoportba tartozó gyermek adatai szerint 64,5% a normál tápláltságúak csoportjába tartozik, 26,5% túlsúlyos, illetve elhízott, valamint 9% alultáplált – derült ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége felkérésére készített friss felmérésből , amelyet az Országos Gyermekegészségügyi Intézet végzett a helyi védőnők bevonásával.
„A GYERE program indulásakor arra voltunk kíváncsiak, hogy Dunaharasztiban a testtömeg és a testmagasság ismeretében milyen mértékű túlsúly, illetve elhízás jellemző a gyermekek bizonyos korcsoportjára. A 6-12 éves korosztályba tartozók közül a 10-12 évesek adatai a legkritikusabbak, amely közelíti az európai uniós átlagot" – emeli ki a GYERE Programot vezető Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke. „A 10 éves lányok adatai a legkritikusabbak, hiszen 30,6 %-uk túlsúlyos, illetve elhízott, valamint a 12 éves fiúk 26,8 %-a valamilyen mértékű többlettesttömeggel bír."
Összességében a fiúk és a lányok között nincs markáns eltérés a tápláltságot tekintve, viszont míg a magasabb korcsoportba tartozóknál gyakori a túlsúly, illetve az elhízás, addig a 7-10 éveseknél az alultápláltság is megjelenik. „Ennek a háttere nagyon összetett, hiszen a kihagyott étkezésektől a nem megfelelő tápanyag-bevitelig sok tényező okozhatja az alultápláltságot. A gyermek fejlődése és jövőbeni felnőtt egészsége nagyban múlik azon, hogy ebben az életkorban milyenek az étkezési szokásai. Éppen ezért elsődleges célunk, hogy közösen megállítsuk a gyermekelhízást, amelynek első lépéseként a GYERE Program Dunaharasztiban igyekszik nap mint nap játékos foglalkozásokkal eljutni az ott élő több ezer gyermekhez, és a közösség összefogásával tenni azért, hogy hozzásegíthessük őket az aktív és egészséges életmód kialakításához és hosszú távú fenntartásához" – hangsúlyozza Kubányi Jolán elnök.
A GYERE programról
A világ legnagyobb, az elhízás megelőzését szolgáló hálózata az EPODE, amely 2004-ben Franciaországban kezdte meg működését célul kitűzve a gyermekkori elhízás megelőzését. A projekt létfontosságú, hiszen Európában jelenleg minden harmadik 11 éves gyermek túlsúlyos vagy elhízott. A programban a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének szakmai vezetésével Magyarország is részt vesz és elsőként Dunaharasztiban hívta életre a három évre szóló, GYERE – Gyermekek Egészsége Programot. A Program a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárság, Dunaharaszti Város Önkormányzata, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara és az Országos Gyermekegészségügyi Intézet összefogása és szakmai együttműködése által valósul meg.