• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lassú szív tovább él

Egészségmagazin Forrás: MTI

A Szív Világszövetség idei jelszava utalt a mozgás fontosságára a szív egészsége szempontjából.

Több nagy nemzetközi vizsgálat most közölt eredményei adatokkal is alátámasztották a rendszeres testmozgás jelentőségének elvét, amit a Magyar Kardiológusok Társasága hangsúlyozott a Szívünk Napjának ez évi programjában.

A Szív Világszövetség 1999-ben statisztikai adatok alapján úgy ítélte meg, hogy a következő évezredben a legtöbb halált szív- és érbetegségek okozzák. A világszövetség 2000-től ezért indította el a Szív Világnapját. Ennek minden esztendőben olyan jelszót adnak, amely az egész világon figyelmeztet arra, mivel segíthetjük szívünk egészségét.

A rendszeresen mozgó, sportoló emberek szívműködése a tréning hatására lassul, mert az edzett szív kisebb fordulatszámmal képes olyan teljesítményre, mint tétlenül, számítógép előtt gubbasztó, vagy televízió előtt üldögélő társaik szíve. A fizikai tevékenység és az azzal járó, lassabb szívműködés jelentőségét két óriástanulmány eredményei is igazolták.

Az egyik vizsgálatban 9193, magas vérnyomás miatt kezelt személy vett részt. Peter Okin és munkatársai skandináv országokban és az Egyesült Államokban vizsgálták ezeket a betegeket csaknem öt éven keresztül. Az alapvető tanulmány az emelkedett vérnyomás kétféle gyógyszeres kezelésének összehasonlítása volt, de más szempontból azt is vizsgálták, hogyan alakul azoknak az egészségi állapota, akiknek gyorsabb a szívműködése azokéhoz képest, akiknek lassabban vert a szíve.

A szívműködést rendszeresen ellenőrizték, és a választóvonal a nyugalomban percenkénti 84 szívütés volt. Az derült ki, hogy az ennél gyorsabb szívműködésű emberek szív- és érbetegség okozta halálozása 55 százalékkal magasabb a lassú szívműködésűekéhez képest, a bármilyen okból bekövetkező halálozás pedig 79 százalékkal haladta meg lassan verő szívű társaikét. A tanulmányt a European Heart Journal közölte.

Eva Lonn és munkatársai négy évnél tovább vizsgáltak 31 531 felnőttet infarktus, szélütés vagy szívelégtelenség szempontjából. Eredményeiket a Kanadai Szívgyógyász Kongresszuson ismertették. A percenként 58 vagy lassabb pulzusszámú emberek között a súlyos szív- és érrendszeri események 39 százalékkal voltak ritkábbak, mint a szapora szívműködésűek csoportjában. A rendszeres mozgás, a tréning védi a szívet.