• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Leggyakoribb mítoszok az IR diéta körül

Egészségmagazin Forrás: Budai Endokrinközpont

A diéta megfelelő felépítésse nagyon fontos: nem szabad mindent lesöpörni az asztalról.

Az inzulinrezisztenseknek és a cukorbetegeknek való diéta első hallásra bonyolultnak és betarthatatlannak tűnhet, ám egy idő után szinte semmiféle nehézséget nem jelent a menük összeállítása. Hogy még véletlenül se rontsa el a diétáját, Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa összeszedte a leggyakoribb mítoszokat az étkezéssel kapcsolatban.

Csak lassú felszívódású szénhidrátokat lehet enni

Sok IR-es esik abba a hibába, hogy olyannyira tart a gyors felszívódású ételektől, hogy teljesen kiiktatja az étrendjéből. Pedig bizony a szervezetnek ezekre is szüksége van – gondoljunk csak például a gyümölcsökre, melyek rengeteg hasznos anyagot tartalmaznak, mint különböző vitaminok, ásványi anyagok, karotinoidok, polifenolok, élelmi rostok -, így nem lenne célszerű teljesen megválni tőlük! Nem is beszélve joghurtról, kefirről, melyek fogyasztása nagymértékben hozzájárul a megfelelő kalcium bevitelhez. Inkább építse fel jól a diétáját – akár szakember segítségével-, és a megengedett időpontokban bátran fogyasszon belőlük is!

A diabetikus készítmények mind jók

A diabetikus készítmények a boltok polcain – főleg az édességek- nagy csábítást jelentenek, így vannak, akik IR-esként bűntudat nélkül eszik a diabetikus nassolnivalókat. Persze van köztük jó minőségű, megfelelő összetételű is, de ezen termékek nagy része csak abban különbözik a normál készítményektől, hogy répacukor helyett más édesítőszert használnak bennük, miközben fehér liszt alapúak, és gyakran gyümölcscukorral (fruktózzal) édesítettek. Ezen kívül sok diabetikus terméknél megfigyelhető a magas kalória tartalom a hozzáadott nagyobb mennyiségű zsiradék miatt, ami nem túl kedvező egy fogyókúrázó számára sem. Persze hetente néhány alkalommal beépíthetőek az étrendbe, de ne felejtsük el, hogy ezekre is kell szénhidrátot számolni- figyelmeztet Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.

Ha cukormentes, akkor az biztosan jó

Sajnos gyakori tévhit, hogy ha valamire rá van írva, hogy cukormentes, akkor az biztonsággal fogyasztható az IR diétában. Persze a természetes és a mesterséges édesítőszereket tartalmazó termékek kis mennyiségben nem tiltólistásak, ám még mielőtt megveszi a boltban, nézze meg, pontosan mit is tartalmaznak, hiszen nem ritka, amikor cukor helyett mézet, fruktózt, agave szirupot esetleg maltit-szirupot használnak, melyek az IR diéta szempontjából nem túl előnyösek.

A mandulaliszt jól helyettesíti a búzalisztet

Sokan úgy hiszik, hogy a mandulaliszt és egyéb maglisztek remekül kiváltják a búzalisztet, hiszen alacsony a szénhidrát tartalmuk, így csak kedvező hatásuk lehet. Valóban lehet használni ezeket a liszteket, de csak mértékkel, hiszen magas kalória- és zsírtartalommal rendelkeznek. Ám emellett jelentős antioxidáns, telítetlen zsírsav tartalommal is bírnak, amik pozitív hatást fejtenek ki a szervezetünkre, de mértéket itt is érdemes tartani. Építsük be bátran az étrendünkbe a teljes kiőrlésű liszteket, zabpehelylisztet, melyeknek bár nem jelentősen alacsonyabb a szénhidrát tartalmuk a búzaliszthez képest, de magasabb rost tartalmuknak köszönhetően lassabban szívódnak fel.

Porok és öntetek beleférnek a diétába

Való igaz, nagyban megkönnyíti a háziasszonyok dolgát a leveses porok, az előre elkészített szószok és konzervek használata. De csak abban az esetben használhatóak, ha nem tartalmaznak hozzáadott cukrot – ezt érdemes minden késztermék címkéjén ellenőrizni. Illetve a legtöbb por - pl.: pudingporok- sűrítő tulajdonságát a benne lévő keményítőknek köszönheti, ami szintén nem túl előnyös ebben a diétában. Igaz, hogy jóval időigényesebb, de célszerű a legtöbb ételt otthon elkészíteni, és a boltban vásárolt késztermékeket alaposan áttanulmányozni vásárlás előtt!

Light és szénhidrát csökkentett termékek biztonsággal fogyaszthatóak

Light kifejezés utalhat a termék csökkentett szénhidrát-és zsírtartalmára is, ezért mindig ellenőrizzük, hogy melyik tápanyag mennyiségét redukálták le az adott termékben. Pl.: 0,1 %-os joghurtok gyakran az alacsony zsír mennyiségre utalnak, miközben akár hozzáadott cukrot is tartalmazhatnak. A szénhidrát csökkentett termékek pedig gyakran igen magas kalória tartalommal rendelkeznek, hiszen itt is zsiradékkal pótolják a szénhidrátokat.
Így tehát célszerűbb, ha maradunk a normál termékeknél, és csak az étrend változatosabbá tételéhez alkalmazunk különlegesebb élelmiszereket!