A kötelező védőoltás bevezetése óta Amerikában a korábbi évi 115 halállal végződő eset mára 16-ra csökkent.
Súlyos, akár halált okozó szövődményeket is okozhat a bárányhimlő-fertőzés, ennek ellenére sok szülő nem oltatja be gyermekét a vírus ellen. Talán a kedves elnevezés az, ami miatt nem érzik a veszélyt, lehet, hogy ha sárkányhimlőnek neveznék a betegséget, nagyobb lenne az oltási hajlandóság. Többek között erről is szó volt azon a keddi kerekasztal-beszélgetésen, ahol dr. Király Balázs gyermekorvos és érintett anyukák keresték a választ a kisgyermekkori fertőzésekkel és azok megelőzésével kapcsolatos kérdésekre.
Idén az első negyedévben már 13 ezer bárányhimlős esetet jelentettek hivatalosan, ami azt jelenti, hogy bár jó ideje elérhető a fertőzés elleni oltás, mégsem csökken, sőt emelkedik a megbetegedések száma. Ebből az is következik, hogy kevesen élnek a megelőzés lehetőségével, pedig az oltással nemcsak az akár 2-3 hétig tartó, magas lázzal és kiütéssel járó alapbetegséget kerülhetnék el, hanem a veszélyes szövődményeket is, amelyek a fertőzés 10 százalékában bekövetkeznek. Ilyen szövődmények például a bőrfertőzés, a tüdőgyulladás, illetve az agyvelőgyulladás, amelyek súlyos esetben akár halálhoz is vezethetnek. A statisztikák szerint évente jelentenek egy-két ilyen halálos áldozatot.
Király Balázs ellenpéldaként bemutatta, hogy az USA-ban, ahol húsz éve vezették be a védőoltást, amelyet minden iskolába készülő gyermeknek meg kell kapnia, tizedére esett vissza a szövődményes esetek száma, és a korábbi évi 115 halállal végződő eset is mára 16-ra csökkent. Nemcsak a tengerentúlon, hanem Európában is több országban bevezették már a kötelező bárányhimlő elleni oltást, szintén nagyon jó eredménnyel - tette hozzá a gyermekorvos.
A szakember szerint azt is figyelembe kell venni a megelőzés mellett, hogy bár a bárányhimlő elleni vakcina jelenleg nincs benne a kötelező oltási sorban, tehát csak pénzért beszerezhető, mégis megéri megvenni. Sokkal többe kerül ugyanis, különösen egy többgyerekes családnál, kifizetni a betegséggel, ápolással kapcsolatos költségeket, pótolni a munkából való kieséssel kapcsolatos hiányt. Király Balázs épp ezért reméli, hogy előbb-utóbb Magyarországon is térítésmentesen hozzájuthatnak majd a szülők ehhez a vakcinához, amelynél a második dózis már 98 százalékos védettséget ad a gyermekeknek.
A kerekasztal-beszélgetésen szó esett a másik kisgyermekeket veszélyeztető kórról, a rotavírus fertőzésről. Hogy mennyire ragályos betegségről van szó, jól mutatja, hogy a vírus évente csaknem félmillió áldozatot szed világszerte. A kis betegek naponta akár hússzor hánynak és megy a hasuk, ami könnyen kiszáradáshoz vezet. Király Balázs szerint fontos felismerni a kiszáradás tüneteit, és azonnal megkezdeni a folyadék-pótlást, de csak óvatosan, kanalanként, mert az egyszerre beadott nagymennyiségű folyadék újabb hányást generálhat.
Ebben az esetben is legbiztosabb a megelőzés, hiszen a rotavírus ellen is van védőoltás. Ráadásul ez nem is jelent fájdalmas megpróbáltatást a kicsiknek, mert mint a jelenlévő anyukák is igazolták, egy édes, szájon át bevehető szirupról van szó.
Általában a kisgyermekeknek adható védőoltásokkal kapcsolatban egyre több a tévhit a félelem. A kerekasztal-beszélgetésen jelenlévő anyukák és a gyermekorvos is egyetértett azonban abban, hogy az elérhető oltásoknak sokkal több a haszna, mint a kockázata.