• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lehet, hogy a nyaka miatt fáj a válla, a karja?

Egészségmagazin Forrás: Fájdalomközpont

A kezelés épülhet lokális fájdalomcsillapításra, gyógytornára, és természetes hatású eljárásokra.

A legtöbb felnőtt tapasztalta már a nyakfájdalmat, vagy éppen a karokba, hátba sugárzó fájó, zsibbadó érzést. Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a szerteágazó okokról, tünetekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

Nem csak a fájdalom lehet tünet

A nyaki gerinc szakaszon 7 csigolya gondoskodik a fej akadálytalan mozgásáról és a súly viseléséről. A gerinccsigolyák között porckorongok vannak, és sűrű ideghálózat fut a vállra, karra is, a csigolyák védelmében. Ezért van az, hogy ha a nyaki gerinccsigolyák tájéka fájdalmas, akkor az a vállba, a hátba és a karokba is kisugározhat.

A fájdalom ugyanakkor jellemzően a nyak középső szakaszán, vagy az egyik oldalon jelentkezik. Az ún. tenziós fejfájás során is kialakulhat fájdalom a fej és a nyak találkozásánál, a szemek mögött vagy a fülben. Ha idegbecsípődés áll a háttérben, jelentkezhet zsibbadás vagy fülcsengés, csökkenhet a karok és ujjak érzékelése. Gyakori tünet még a nyaki merevség, amely általában hosszú fekvés vagy egy testhelyzetben való ülés után rosszabbodik.

A nyaki gerinc kopásos megbetegedése, a spondylosis esetén meszes felrakódások alakulnak ki a csigolyák szélein. Ilyenkor a fájdalmat a mozgás váltja ki, és gyakran hallható ropogó hang is a nyak mozgatásánál. A ropogás, nyikorgás ugyanakkor egy általános tünet, nem feltétlenül jelez betegséget – ez csak egy kivizsgáláson derülhet ki. A spondylosisnak jellegzetes tünete lehet még a fejfájás, tartós szédülés, ugyanis meszes felrakódások a nagyobb nyaki ereket is irritálhatják.

Mi lehet a nyakfájdalom forrása?

- Gyakran előfordul, hogy a fájdalom konkrét ok nélkül jelentkezik, és ilyenkor a kellemetlenség pár nap alatt magától megszűnik.
- Nyakcsigolya-ferdülés esetén jelentkezik a tartós fájdalom, ugyanis az elvékonyodott porcok miatt a csigolyák közötti tér csökken, közelebb érnek egymáshoz. Így alakulhat ki az arthritis nyakcsigolya-ferdülésnek nevezett formája, ami látszik a röntgenképen is. Mivel a problémás területen duzzanat nyomja az idegpályákat, ez zsibbadást vagy fájdalmat vált ki a karban is, az akadozó vérellátás miatt.
- Gyakori tünet a feszülés, amelynek oka, hogy a hát és a nyak izmai állandóan dolgoznak, máskülönben a fejünk előreesne ülés vagy egy helyben állás közben. Amikor ezek az izmok túlságosan erősen megfeszülnek (akár a tartós stressz vagy helytelen testtartás miatt) nyakfájdalom és görcsös fejfájás léphet fel.
- A nyakcsigolya meg is sérülhet, amit feltétlenül kezelhetni kell, még akkor, ha csak kisebb fájdalmat vagy gyengeséget tapasztalunk.

Hogyan csillapíthatjuk?

Ha a fájdalom nem múlik el magától pár nap alatt, esetleg fokozódik vagy kisugárzik a karba, feltétlenül fel kell keresni az orvost.
- A nyakproblémák diagnosztizálásához nem szükséges speciális berendezés vagy teszt. Fizikai vizsgálatok, esetleg röntgenfelvételek készítése után általában pontosan behatárolható mi okozza a panaszokat, esetleg egyoldalú izomfeszülés vagy porckorong-bántalom, vagy akár kisízületi arthritis áll-e a háttérben. Speciális esetekben szóba jöhet az MRI is, mint képalkotó eljárás – ismerteti Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - A kezelés épülhet lokális fájdalomcsillapításra, gyógytornára, és olyan természetes hatású eljárásokra, mint az orvosi kollagén injekciókúra vagy a lökéshullám terápia. Az előbbi javítja a szövetek működését és felépülését, azonnali fájdalomcsillapító hatást képes kiváltani. Ugyanakkor a meglazult szalagrendszer erősítésével stabilizálhatja a laza, hipermobil ízületeket, és csökkenti a mozgásszervi tünetek okozta fájdalmat és mozgáskorlátozottságot, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. A lökéshullám kezelés lényege pedig, hogy a keletkezett hanghullámok felpezsdítik a keringést, így a gyulladásért felelős anyagok gyorsabban elszállítódnak és a környező izmok elernyednek, így a fájdalom mérséklődik.