• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Lehet, hogy nem hanyag a gyerek, hanem beteg

Egészségmagazin Forrás: Endokrinközpont

Hirtelen romlik gyermeke iskolai teljesítménye? Nézesse meg pajzsmirigy funkcióit!

A pajzsmirigyzavarok igen változatos tüneteket produkálnak, és sokszor olyannyira apró figyelmeztető jelei vannak, hogy az ember könnyen átsiklik rajtuk. Ilyen lehet például a gyerek iskolai teljesítményének romlása is, ami olykor pajzsmirigy alulműködés következménye. Hogy milyen tünetekre érdemes ezen kívül figyelni, és hogy mit lehet ellene tenni, arról dr. Tar Attilát, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusát kérdeztük.

Pajzsmirigyzavarok gyermekkorban

A pajzsmirigy problémái igen gyakori betegségnek számítanak a felnőttek körében, ám a gyermek endokrinológiai szakrendelésen lévők nagy része is a szerv elégtelen működésében szenved. Bár ritkán, de előfordulhat a pajzsmirigy túlműködése is, ám a fiatalabb korosztály tagjait jellemzően a csökkent hormontermelődése sújtja, ami lehet veleszületett és szerzett állapot is. Előbbi esetben már a gyermek igen korai életszakaszában diagnosztizálják a betegséget (újszülöttkori szűrés), míg a szerzett pajzsmirigyzavarra általában serdülőkorban derül fény.

A pajzsmirigy alulműködés az egész szervrendszerre negatív hatást gyakorol, ezért fontos a terápia mielőbbi megkezdése, különösképp csecsemőkorban. Hiszen pajzsmirigy hormonok hiányának következtében a csecsemőknél normál ütemű növekedés és a fejlődés lelassulhat, valamint mentális retardáció is bekövetkezhet.

Az iskolás korban diagnosztizált pajzsmirigyzavarnak már szerencsére nincs hasonló következménye, ám igen kellemetlen tüneteket, később pedig akár meddőséget és egyéb egészségi problémákat is okozhat, így a kezelése minden korosztály számára kiemelt jelentőséggel bír.

Mikor gyanakodjon pajzsmirigy alulműködésre gyermekénél?

Csecsemő, illetve kisgyermekkorban a gyakori székrekedés, sápadt bőr, a növekedés és a súlygyarapodás lelassulása utal legtöbbször pajzsmirigy alulműködésre. Később, a serdülő korosztály tagjainál figyelemfelkeltő lehet a fokozott aluszékonyság, a normál étvágy melletti hízás, depresszió, hajhullás, valamint a romló iskolai teljesítmény. Sajnos a pubertással bekövetkező normálisnak tekinthető hormonális változások szintén okozhatnak hasonló tüneteket, így a probléma sokáig rejtve maradhat - mondja dr. Tar Attila, aki hozzátette, később, a lányoknál menstruációs zavarok is jelezhetik a pajzsmirigy problémát.

Mindezeken kívül a gyerekeknél is kialakulhat pajzsmirigy megnagyobbodás, mely szintén együtt járhat a szerv elégtelen hormontermelésével. A strúma gyakran szabad szemmel is látható, valamint kitapintható, és hátterében általában jódhiány áll.

Nem elég a TSH érték mérése

A pajzsmirigy funkciókról elsősorban a TSH (agyalapi mirigy hormon, amely a pajzsmirigy hormontermelését szabályozza) értéke ad felvilágosítást, ám a diagnózis pontos felállításához szükség van ezen kívül a pajzsmirigyhormonok: T3 (trijódthyronin), T4 (thyroxin), valamint a pajzsmirigy elleni antitestek (anti-TPO, anti-Tg) szintjének meghatározására is. Mindezt endokrinológus szakorvos javaslatára kiegészítheti a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata is. A gyermekkori pajzsmirigy alulműködésben az esetek többségében élethosszig tartó hormonpótlás szükséges.