Gyakoribb ilyen esetekben a császármetszéssel való születés és az újszülött nagy testtömeggel való világrajövetele is.
Ha egy terhes nő vércukorszintje a normális határon belül, de a felső tartományban van, kisbabája nagyobb valószínűséggel jön a világra valamilyen születési rendellenességgel.
Gyakoribb ilyen esetekben a császármetszéssel való születés és az újszülött nagy testtömeggel való világrajövetele is – állítja egy, a Nemzeti Intézet az Egészségért (NIH) frissen publikált tanulmánya. További kockázat lehet a váll dystocia, amikor a baba válla „beakad" az anyuka testébe, hátráltatva a szülési folyamatot.
Már régóta ismert tény, hogy a terhesség alatti magas vércukorszint mind az anya, mind a csecsemő számára kockázattal jár, azonban ez az első kutatás, mely fényt derít arra, hogy a még diabétesznek nem minősíthető vércukorszint is képes a veszély növelésére.
Jó hír, hogy a jelenleg is folyamatban lévő, NIH által támogatott tanulmányok útmutatóul fognak szolgálni a kritikus vércukorszint meghatározásához, addig is azonban ajánlott minden kismamának szakember segítségét kérni diabétesz szűrés elvégeztetésében.
Cukorbetegség akkor alakul ki, amikor a cukor (glükóz) nehezen jut el a testszövetekhez, ami az amerikai várandós nők 5 százalékát érinti. Az anyák terhesség alatti magas vércukorszintje megnövelheti a terhességi toxémia veszélyét, ami egy magas vérnyomás következtében fellépő potenciálisan halált okozó rendellenesség.
Érdemes tehát odafigyelni a vércukkorszintre várandósság idején, hiszen köztudott, hogy a diabéteszes anyukák gyermekei felnőttkorukban nagyobb eséllyel válnak szintén cukorbeteggé, vagy túlsúlyossá.