• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Meddőség és túlsúly - ez az összefüggés

Egészségmagazin Forrás: Nőgyógyászati Központ

A zsírszövet is nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ami jelentősen csökkenti a teherbeesés valószínűségét.

Egyre több nő –és férfi- küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Azonban az tény, hogy a túlsúllyal rendelkezők jóval nehezebben esnek teherbe, mint a normál BMI-vel rendelkező társaik. Hogy mi ennek az oka, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

Egyértelműen gyakoribb a túlsúllyal rendelkezőknél a meddőség, hiszen a megfelelő életmód, az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás jelentősen megkönnyíti a teherbeesést, hiszen így a test már eleve fel van készülve a megtermékenyített petesejt befogadására és az embrió táplálására. Amennyiben az illető egészségtelen életet él, az bizony a testsúlyán is meglátszik, ráadásul gyakran hormonzavarra hívja fel a figyelmet a magasabb BMI, illetve fordítva, vagyis a túlsúly könnyen provokálhat hormonzavart.

Ez már önmagában is rontja az esélyeket, hiszen a túlsúly igencsak megzavarja a hormonrendszer működését, és ha az illető megszabadul a felesleges zsírréteg akár csak egy kis részétől is, javul a termékenység. Ám az is igaz, hogy ha már fennáll valamilyen hormonzavar, pl. PCOS, pajzsmirigy alulműködés, akkor nem elég csupán a súlyfelesleg leadása, a betegséget is kezelni kell, hogy teherbe tudjon esni a nő és zavartalan legyen a várandóssága.

Másrészt maga a zsírszövet nagyban hozzájárul az ösztrogén termeléséhez, ezért minél több valakin a zsírréteg, annál nagyobb eséllyel fog ösztrogéndominanciában szenvedni, ami jelentősen csökkenti a teherbeesés valószínűségét. Ráadásul a tüszőfolyadék is lényegesen magasabb zsírtartalmúvá válik, ami szintén rossz hatással van a megtermékenyülésre, mivel sérül a petesejt anyagcseréje.

Hogy mihamarabb pozitívat mutasson a terhességi teszt, ahhoz az kell, hogy a lehető legjobb feltételeket teremtsük meg az embrió befogadásához. Ehhez az életmódváltáson kívül akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet, attól függően, vajon a túlsúlyhoz kapcsolódik-e valamilyen hormonzavar. Ehhez az illetőnek be kell tartania nőgyógyásza, endokrinológusa, dietetikusa és életmódorvosa tanácsait.